Пробив в медицината: Учени правят ранна диагностика на рак на червата

За целта са модифицирани бактерии

12.08.2023 | 12:07 Редактор: Вяра Димова
Пробив в медицината: Учени правят ранна диагностика на рак на червата

Австралийски учени в международен екип са направили пробив в откриването на рак на червата с помощта на модифицирани бактерии, съобщава "Синхуа". В ново проучване изследователи от Южноавстралийския институт за здравни и медицински изследвания (SAHMRI) и Университета в Аделаида са "конструирали" бактерия, способна да открива мутирала ДНК, отделяна от клетките на колоректалния рак.

Пробивът отваря вратата към по-бързото откриване на рак на дебелото черво.

Екипът, ръководен от изследователите Дан Уъртли, Сюзън Удс и Джоузефин Райт, разработи бактерия, наречена Acinetobacter baylyi, известна със способността си да улавя ДНК от околната среда, за откриване на мутирал ген KRAS, който предизвиква колоректален рак. След това бактериите са изследвани за ДНК маркери за рак на дебелото черво. Процесът, наречен CATCH, е 100 % ефективен при разграничаването на модели с и без рак на червата.

"CATCH има потенциала да открива рака на дебелото черво на ранен етап с цел да предотврати смъртта на много хора от този и други видове рак. Това изследване демонстрира как бактериите могат да бъдат проектирани да откриват специфични ДНК последователности, за да се диагностицира заболяването на труднодостъпни места", каза Удс в съобщение за медиите, цитирано от БТА.

По данни на Съвета за борба с рака ракът на дебелото черво е четвъртият най-често диагностициран рак в Австралия. Смята се, че един на всеки 19 австралийци ще бъде диагностициран с рак на дебелото черво до 85-годишна възраст, а през 2020 г. той е причина за 5 354 смъртни случая.

Снимка: pixabay