Защо на едни хора им трябват 8 часа сън, а на други са им достатъчни само 5?

Моделът на съня на всеки човек зависи от неговия вътрешен биологичен часовник

09.09.2022 | 11:20 Редактор: Ирена Бакърджиева
Защо на едни хора им трябват 8 часа сън, а на други са им достатъчни само 5?

Сънят е жизненоважен компонент на човешкото здраве и количеството сън, от което се нуждае човек, се променя с възрастта. Както при останалите функции на тялото, сънят има модели. Някои модели на сън означават, че човек спи веднъж на ден, докато други означават, че спи на интервали.

Моделът на съня на всеки човек зависи от неговия вътрешен биологичен часовник (циркаден ритъм). Циркадният ритъм е рутина от биологични и поведенчески процеси, които протичат всеки ден в рамките на 24-часов цикъл.

Монофазен сън

Монофазният сън е това, което днешното общество би нарекло "нормален" модел на сън. Съществува обаче дискусия, че това невинаги е било така. Този модел на сън се е превърнал в "норма" по време на индустриалната революция, когато работното време е станало по-дълго от нормалното.

Някои учени твърдят, че след появата на електричеството и повишеното излагане на ярка светлина, нивата на мелатонин намаляват, както се случва, когато човек е изложен на слънчева светлина. Това може да прекъсне цикъла сън-събуждане на човек и да има отрицателно въздействие върху продължителността на съня.

Полифазен сън

Хората, които имат многофазен (полифазен) сън могат да спят от 4 до 6 пъти на ден. Тези комбинации от сън са разделени на категории:

Дълъг сън от около 3 часа с приблизително три 20-минутни дремки през целия ден; Само 3 часа сън на ден под формата на шест 30-минутни дремки през целия ден (метод Уберман); Само 2 часа сън на ден под формата на 30 минути дрямка на всеки 6 часа (режим на сън „димаксион”)

Нуждата от сън е различна при отделните хора. Някои изискват 8 солидни часа сън, за да се чувстват отпочинали. Други обаче може да водят продуктивен и здравословен живот с 5 часа сън на нощ с кратка дрямка или дремки през деня.

Четете повече по темата в puls.bg.

Снимка: Pixabay

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК