Цунами, райска природа, земетресения: Интересни факти за кралство Тонга

Островната държава има площ от 747 квадратни километра и се състои от 172 по-малки острова, от които 36 са населени

19.01.2022 | 16:59 Редактор: Жаклина Иванова
Цунами, райска природа, земетресения: Интересни факти за кралство Тонга

Средната възраст на населението в тази островна държава е 24 години. Местните си поделят 36 острова и се радват на райска красота. Природните катастрофи обаче помрачават щастието им.

Къде се намира Тонга?

Тонга е част от тихоокеанската островна група Полинезия на изток от островите Фиджи, на юг от Самоа и на север от Нова Зеландия. Архипелагът, чието предишно име е Дружествени острови, е част от тъй наречения Тихоокеански огнен пръстен - вулканичен пояс в Тихия океан. Островната държава Тонга има площ от 747 квадратни километра и се състои от 172 по-малки острова, от които 36 са населени. Климатът е тропически, а годишните времена са две: горещ и влажен период от декември до април и дъждовен период от май до ноември.

Какво е населението?

На 36-те обитавани острова от архипелага живеят общо 105 000 души, от които 97% са полинезийци, а останалите 3% - китайци, европейци и преселници от други тихоокеански острови, според данните от преброяване на населението от 2016 година. Населението е младо - средната възраст е 24 години. За сравнение: в Австралия тя е 38, а в Германия - 44 години.

Защо са толкова чести земетресенията на Тонга?

По протежение на Тихоокеанския огнен пръстен с обща дължина 40 хиляди километра постоянно има земетресения и цунами. В световния доклад за рисковете от 2021 година Тонга фигурира на трето място сред страните в света с най-висок риск дадено природно явление да се превърне в катастрофа.

Само през последните 12 години там са се случили три природни катастрофи. На 13 февруари 2010 Тонга пострада от земетресение със сила 6,3 по скалата на Рихтер, а само два дни по-късно през островите Тонга премина мощен циклон със скорост на вятъра до 228 километра в час, пише DW.

На 11 януари 2014 ураган помете архипелага, като тогава най-силно пострада островната група Хаапай и главният ѝ остров Лифука. Активният подводен вулкан Хунга Тонга–Хунга Хаапай изригна на 15 януари т.г. и предизвика цунами.

Причинените от глобалното затопляне покачване на морското равнище и зачестилите урагани, наводнения и дъждове застрашават архипелага. По данни на климатичния портал на Световната банка, през следващите десетилетия тези природни явления ще зачестяват.

От какво живеят хората в Тонга?

В статистиката на Световната банка Тонга е поставена на най-ниското стъпало в групата на страните със среден доход (Lower Middle Income Country, MIC) - с годишен доход на глава от населението между 1036 и 12 535 щатски долара.

Икономиката на страната обаче се намира в криза. Туризмът, който е второто най-доходоносно перо за Тонга, е почти замрял в пандемията. А земеделието, което генерира 1/5 от БВП на страната, е в плен на природните катастрофи и нестабилните цени на световните пазари. Малкото кралство изнася основно ванилия и риба.

Но най-много пари в страната идват от живеещите в чужбина тонганци - най-вече в Нова Зеландия, Хаваи и Австралия. По данни на платформата "Глобалната икономика" през 2014 в Тонга по тази линия са пристигнали 102 милиона долара, а през 2020 - 142 милиона долара.

Кой управлява Тонга?

От 1875 година Тонга е наследствена конституционна монархия, която  през 1970 година получава независимост от Великобритания. На изборите през 2010 година за първи път мнозинството от депутатите в парламента са избрани пряко от народа. А от 15 декември 2021 страната има ново правителство, оглавявано от министър-председателя Сиаоси Совалени. Той беше избран от парламента и официално назначен от краля на Тонга Тупоу VI.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК