Норвегия върна на България нелегално изнесени древни монети

Това е израз на доброто сътрудничество между двете страни, подчерта българският посланик в Осло

23.06.2021 • 19:27 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Норвегия върна на България нелегално изнесени древни монети
Норвегия върна на България нелегално изнесени древни монети

Министърът на културата на Норвегия Рабид Раджа предаде днес на българския посланик Вера Шатилова 51 древноримски и една древногръцка монета, изнесени нелегално от страната ни.

Сред върнатите на България артефакти особена стойност има монетата от Тасос, която е датирана от 525-463 г. пр. Хр.

На официална церемония в Историческия музей на Осло посланик Шатилова благодари на министър Раджа и на норвежките институции, работили по предотвратяването на незаконния внос, за отличната работа, изключителния професионализъм и приноса им за връщането на културните ценности на българските граждани.

Тя подчерта, че  това събитие е израз на доброто сътрудничество между двете страни, за които опазването на културното наследство е общ приоритет.

Министър Абид Раджа изрази удовлетворението си от възможността ценните монети да бъдат върнати на България и отбеляза ключовото значение на превантивните мерки като условие за предотвратяване на трафика на движимо културно наследство.

Културни артефакти бяха предадени също и на посолствата на Италия, Латвия, Словакия, Германия, САЩ и Испания.

Снимки: Пресцентър

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


Любопитно виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички