Учени откриха ценна съставка в отровата на оси

Пептидът мастопаран-L или mast-L унищожава бактериалната мембрана, убивайки опасни патогени

13.10.2020 | 16:42 Редактор: Георги Камарашев
Учени откриха ценна съставка в отровата на оси

Американски и бразилски учени са получили токсичен протеин от отровата на азиатската оса, който убива бактерии, устойчиви на известни антибиотици, и чрез генетична модификация го прави безопасен за хората. Изводите от проучването са публикувани в списанието "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Факт е, че много видове болестотворни бактерии са развили устойчивост към съществуващите лекарства. Бактериалните инфекции представляват около 1/5 от всички смъртни случаи в света. По тази причина специалисти от цял свят непрекъснато търсят нови антибактериални средства.

Биолози от Медицинския факултет на Университета в Пенсилвания установиха, че ключовата съставка в отровата на азиатската оса Vespula lewisii – пептидът мастопаран-L или mast-L – унищожава бактериалната мембрана, убивайки опасни патогени. В същото време този протеин, който обикновено е безвреден за хората в малки дози, все още е доста токсичен. Той унищожава червените кръвни клетки и предизвиква алергична възпалителна реакция, която може да причини анафилактичен шок при чувствителни индивиди и дори да доведе до смърт от внезапно спадане на кръвното налягане и спиране на дишането.

Целта на изследователите е да повишат антибактериалните свойства на Mastoparan-L и да го направят безопасен за хората.

Надеждата им е, че на базата на тези молекули ще бъдат създадени нови антибиотици, предаде БГНЕС.

Снимка: Pixabay

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК