Връщането на работа след карантина - как да намалим стреса?

Различен старт на работната седмица също би бил в полза на психическото здраве на работниците

10.05.2020 | 07:00 Редактор: Юлия Христова
Връщането на работа след карантина - как да намалим стреса?

Връщането на работа след карантина или самоизолация трябва да бъде постепенно. Това ще помогне да се намали стресът на работника и той да запази имунитета си, предава ТАСС.

В същото време работодателите трябва да проверяват температурата на работниците, да им осигуряват лични предпазни средства и редовно да дезинфекцират работните помещения, пише БГНЕС.

“В нормална обстановка работещите хора често ходят на почивка. Въпреки че средностатистическия работник не почива по три месеца, всички знаем колко е трудно да се върнем на работа – по-бързо се уморяваш, по-трудно е да се концентрираш“, каза психологът Елена Пояркова.

Според нея ходенето на работа все още причинява стрес за работниците. “Работодателите трябва да разберат и приемат, че ходенето на работа също ще бъде придружено от дезадаптация, дори ако работата не е спряла е работниците са работили почасово или от вкъщи. Първият стрес идва от влизането в метрото или друго превозно средство с много хора – шумът, глъчката, хората, – това ще се отрази стресово на организъм, свикнал на тишината у дома”.

В зависимост от работата вероятно служителите ще се адаптират бързо към новите условия, казва психологът.

Други експерти съветват работодателите, които искат да подпомогнат безболезненото връщане на служителите си на работа, първо да проведат няколко онлайн срещи с тях. Сред съветите за намаляване на стреса на служителите е и работодателите или шефовете на отдели да изготвят кратък и лесен списък със задачи за служителите в първия им ден в офиса, или инструкции как да намалят стреса на работното място – например как да възстановят режима на сън.

Други експерти съветват започването на работа да не пречи на противоепидемичните мерки, като в началото работниците могат да идват на смени на работа в един ден, а други – на смени в различните отдели – например ръководители на отдели, ръководители на продажби, а счетоводители, адвокати, ИТ разработчици, PR специалисти, могат да работят от вкъщи известно време по взаимно съгласие на страните. В отделите, които са базирани в открито пространство, където работят десетки специалисти, задължително трябва да има изградени стъклени прегради, а работата на служителите да бъде организирана на смени.

Различен старт на работната седмица също би бил в полза на психическото здраве на работниците – например, съкратено работно време, или работна седмица, която започва от сряда, не от понеделник.

Експертите предупреждават и че служителите, които дълго време не са се виждали на живо, вероятно ще прекарат повечето от работното си време в разговори, вместо в работа. 

Снимка: Pixabay

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


2
1 rate up comment rate down comment 0
:(
преди 3 години
Мен ме е страх, че сме маса народ в една огромна стая и кой знае кой на кого какво ще лепне. Сигнализирай за неуместен коментар
1
1 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 3 години
Където работата позволява трябва да остане вършена от вкъщи!!!!! Сигнализирай за неуместен коментар