През зимата медът се използва не само за подслаждането на любимия ни чай и някои други ароматни напитки, но и като за средство, което предпазва от вируси. От години натуралният продукт се използва за подсилване на имунната система заради неговото силно антимикробно действие.
Истинският и вкусен мед се познава и по това, че може да кристализира. При фалшивия това не се получава или става на нива – отгоре може да е втечнен, а надолу по-гъст.
Предпазва от грип
Както стана ясно, ако не сте алергични към меда или нямате други противопоказания, трябва да ядете повече от него през този сезон. Той има антибактериални и противогъбични свойства.
Медът е натурален антисептик, като в зависимост от това от какво е добит, той може да прогони микробите, попаднали в тялото и да спомогне за по-бързото възстановяване при инфекции.
Зарежда с антиоксиданти
Според информация на Healthline, полифенолите в меда са мощен антиоксидант, който намалява риска от сърдечни проблеми.
Помага при проблеми с храносмилането
Консумацията на мед се препоръчва при запек, диария, болки в стомаха и други неразположения. Попадайки в организма, веществата в меда се борят с вредните бактерии, които причиняват подуване, гастрит и колит.
Компонентите в натуралния мед насърчават развитието на полезните бактерии в стомаха.
Намалява болките в гърлото и кашлицата
Освен че гони вирусите, медът има свойството да намалява болките при кашлица и раздразнено гърло. Една лъжичка е достатъчна, за да облекчи неприятното усещане. Ето защо от години с него се овкусява чаят, който приемаме, когато сме болни или искаме да не настинем.
Комбинацията между мед, настърган джинджифил и сок от прясно изцеден лимон, има силно антиоксидантно действие и се препоръчва при кашлица и болно гърло. Тя има отхрачващ и успокояващ дихателната система ефект.
Добър заместител на захарта
Медът е по-здравословна алтернатива на бялата захар. В него има фенолна киселина и флаваноиди – мощни антиоксиданти.
Според едно изследване, цитирано от Healthline, 48 души, които имат диабет тип 2, консумацията на мед не увеличава до такава степен кръвната им захар, в сравнение с тази на рафинираната.
Друго проучване доказва, че заместването на бялата захар с мед може да намали нивото на триглицеридите, които повишават количеството на лошия холестерол.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Демерджиев: Кандев ме изненада с напускането си, имах му пълно доверие
Мирчев за оставката на Кандев: Тежък знак за начина на управление
Тръмп призова Иран и Израел да прекратят размяната на удари
Кои лазери са подходящи при кожа с розацея?
Проф. Паоло Бонан демонстрира иновативни лазерни терапии за белези в Пирогов
Какво се случва с организма ни при прекаляване със солта?
Денталното здраве от детството до зрелостта: Пробив на млечните зъби – симптоми, грижа и чести притеснения на родителите
Историята на Стиви: Как един спасен панголин се завърна в дивата природа
Самолетът X-59 на НАСА премина звуковата бариера: Какво означава това за авиацията
Телескопът „Джеймс Уеб“ надникна зад мъглявината Орион
НАСА обмисля мисия за удължаване живота на телескопа „Хъбъл“ до 2040 г.
Кандев напуска МВР: Да избирам между поста и принципите си е невъзможно
Хороскоп за 9 юни 2026
Щастлива развръзка! Полицията във Варна откри издирваното 13-годишно момиче
Съдът във Варна даде 15 години затвор на двама братя заради убийство
Полицията във Варна издирва 13-годишната Адриана
Ще успее ли България да инвестира обратно в икономиката си част от милиардите за превъоръжаване
Изтребител на НАТО е свалил дрон над въздушното пространство на Латвия
Тайната на заплатите у нас засега остава
Рекордна глоба удари акциите на румънски банки след разследване на междубанковите лихви