fallback

Размерът на кучето не бил критерий за агресивността му, всичко зависело от собственика

Около това мнение се обединиха Явор Гечев и Александър Георгиев

04.07.2019 | 08:25 Автор: Ралица Братанова

Депутатите въведоха забрана за свободното пускане на кучета. За извеждане без повод ще важи за кучета с тегло над 5 килограма. 

При нарушения глобите за агресивно куче без намордник скачат десетократно - от 100 на 1000 лева, а за разхождане на куче без повод с тегло над 5 кг. предвидената глоба е 300 лева.

"Това не може да бъде правилно отношение към кучето. То може да бъде 50 килограма и пак да не е агресивно, при положение, че е възпитавано, както трябва. Агресията не произхожда само от големината му. Доколко човек се е ангажирал да възпита и контролира кучето си е от основно значение", категорично заяви кучешкият психолог Александър Георгиев в "България сутрин".

Явор Гечев от "Фондация четири лапи" изрази същото мнение и допълни, че каквито и санкции да се разписват, всичко опира до собственика на кучето. 

"Тези мерки са безсмислени. От една страна, те вече съществуват в Закона за защита на животните - всеки един собственик е задължен да не допуска домашният му любимец да остане без контрол. Забранителният подход не е добър, защото не вкарва задължение", посочи Гечев пред Bulgaria ON AIR.

По думите му тези промени не акцентират върху основния проблем с кучетата, а именно липсата на контрол при развъждането, търговията и придобиването на животните. 

Кучешкият психолог обясни, че агресията при кучетата идва от това, че животното е без контрол в среда, която му е чужда. 

"Кучето по природа е хищник. Ние го вкарваме в социална среда и отговорността за това то да бъде нормално, е на хората", коментира Георгиев. 

Той допълни още, че слагането на надморник особено през летния сезон е нездравословно за домашните любимци, тъй като те се вентилират през устата си.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Репортажи
fallback