Директно

Начален часВсеки делничен ден от 17:50 часа
още

Кабинетът "Радев" в битка за доверие на фона на еврото, реформите и инфлацията

Смелите политически заявки на новата власт - коментира политологът Милен Желев

11.05.2026 • 22:30 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

През последните години българската политика сякаш окончателно премести своя център от големите идеологии към големите страхове.

Ако допреди време партиите спореха за съдебна реформа, геополитика или антикорупция, днес битката все по-често се води около касовата бележка, цената на хляба и усещането на хората, че държавата губи контрол върху пазара.

Законопроекти срещу "нелоялните практики"

На този фон "Прогресивна България" влиза в Народното събрание с пакет от законопроекти срещу т.нар. "нелоялни търговски практики" и с искане за удължаване действието на Закона за еврото.

Темата за еврото вече не е просто икономическа. Тя се превръща в емоционален и политически маркер. Част от обществото вижда в него гаранция за европейска принадлежност и финансова стабилност.

Друга част – риск от ново поскъпване, загуба на контрол и още по-дълбоко социално разделение.

Новият политически език

Именно тук се появява новият политически език – "в защита на хората".  Затова днес въпросът не е само дали държавата може да контролира цените.

Въпросът е дали българската политика навлиза в нов етап – етап, в който социалният страх постепенно измества идеологическия спор, а темата "евро" се превръща в инструмент за политическа мобилизация.

За смелите политически заявки на новата власт и защо стартът на кабинета "Радев" предизвика толкова смесени реакции - коментар в студиото на "Директно" с политолога Милен Желев.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)


  • Последни
  • Четени
2
0 rate up comment rate down comment 0
Иван
преди 1 месец
Кабинетът Радев и Семейният Крипто Бизнес на Радев да не гледат чуждото лично крипто. Сигнализирай за неуместен коментар
1
2 rate up comment rate down comment 0
???
преди 1 месец
Къде ги намирате такива политолози? Мнозинството от българите вижда лева като белег за държавност. Само небългарите считат еврото като " гаранция за европейска принадлежност", просто защото ненавиждат всичко българско до такава степен, че не знаят, че България е в Европа още откакто " съюзниците им" са били племена. Истинските българи гледат на еврото като чужда валута, натрапена ни насилствено с цел парите ни да бъдат контролирани, което е самата истина. Сигнализирай за неуместен коментар
Директно виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички