Директно

Начален часВсеки делничен ден от 17:50 часа
още

Загубихме ли доверие в институциите и има ли влияние върху правосъдието?

Биляна Гяурова-Вегертседер коментира състоянието на върховенството на закона у нас

23.10.2025 • 21:13 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

България отново беше поставена под прожекторите на Европа - този път заради върховенството на закона. Поводът е арестът на кмета на Варна, Благомир Коцев, който според част от евродепутатите е емблематичен случай за това докъде се простира независимостта на българската съдебна система.

Зад този конкретен случай обаче се крие по-дълбок дебат - за доверието в институциите, за влиянието върху правосъдието и за това доколко България спазва европейските стандарти, към които официално се е ангажирала.

Докато се заговори за специална работна група, която ще проведе мисия в България, се открои и друга позиция. Български представители в Европейския парламент определиха всичко това като политически спектакъл, инструмент за натиск и изопачаване на реалността.

За нуждата от по-дълбок дебат по темата за върховенството на закона в България - разговор в студиото на "Директно" с директора на Българския институт за правни инициативи Биляна Гяурова-Вегертседер.

Бихте ли се чувствали по-сигурни с повече охрана и металдетектори в моловете?

Да! Тези и други мерки биха гарантирали сигурността на посетителите.
52%
Не. Хладно оръжие може да се закупи от самия мол, а охраната едва ли би реагирала навреме.
32%
Не посещавам молове и не ме интересува.
14%
Не мога да преценя.
2%
Общо 1274 гласа


  • Последни
  • Четени
Директно виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички