Горчива загуба за България след мача с Армения

Храбрите "лъвове" загубиха злощастно с 1:2, завършвайки мача с 9 души.Храбрите "лъвове" загубиха злощастно с 1:2, завършвайки мача с 9 души

11.10.2013 | 20:44

Армения победи България с 2:1 в квалификационна среща за Мондиал 2014. Двубоят се игра на стадион "Републикански" в Ереван, а нашите завършиха мача с 9 души. Поражението слага край на мечтите ни за класиране на световното първенство в Бразилия.

Двата отбора се захапаха още от самото начало, налагайки много високо темпо на игра. Попадение на Емил Гъргоров правилно бе отменено заради засада, а Ивелин Попов изпусна чисто голово положение след прекрасен пас на Бадема.

Към края на първото полувреме нашите получиха двоен удар - Николай Бодуров получи директен червен картон, спъвайки Йозбилиз в близост до границата на наказателното поле. Потърпевшият застана зад топката и откри резултата.

Въпреки двата фрапантни пропуска на Манолев след почивката "лъвовете" ухапаха противника си след час игра, когато Ивелин Попов реализира от пряк свободен удар. Две минути след това обаче останахме с двама души по-малко, защото Дяков получи червен картон. Малко преди края Мовсисян вкара втори гол, преодолявайки изтощената ни отбрана.

България остава на второ място в групата с актив от 13 точки, докато Армения има 12 пункта. Твърде вероятно е дори нашите да удържат второто място, да се окажат най-слабия отбор, завършил на тази позиция в квалификациите и да не се класират за баражите.

Срещата започна с домакински натиск и играта се водеше в половината на нашите. Саркисов се опита да центрира отдясно, но Занев застана на пътя му в точния момент и предотврати по-голяма опасност.

Мачът протичаше на много високи обороти, като постепенно момчетата на Любо Пенев успяха да изтласкат своя противник, създавайки няколко добри атаки.

След близо четвърт час игра Станислав Манолев центрира меко по десния фланг, но Емил Гъргоров остана под топката в близост до границата на малкото наказателно поле.

Гостуващият тим направи много груба грешка в изнасянето на топката и Йозбилиз си поведе, стреляйки силно около дъгата. Владислав Стоянов обаче следеше ситуацията и успя да избие в корнер след атрактивна намеса.

Ивелин Попов показа чудесен контрол върху топката, задържайки отляво. Той се освободи от съперников футболист и подаде към Влади Гаджев, чийто опит за пас с едно докосване не се увенча с успех.

В средата на първото полувреме Ивелин Попов реши да пробва късмета си, отправяйки страхотен изстрел от трийсетина метра, но топката мина доста над целта.

Последва изключително куриозна ситуация, при която Хенрих Мхитарян застана зад топката при пряк свободен удар. Арменецът стреля три поредни пъти силно в тялото на български футболист, като всеки един от тях се хвърляше самопожертвователно напред.

Бе изминал един час игра, когато Газарян получи отляво на свободно пространство. Той нахлу в наказателното ни поле, но Йордан Минев изчисти с великолепен шпагат. Веднага след това Гъргоров вкара топката в мрежата след центриране отляво, но правилно бе отсъдена засада.

В 36-тата минута България пропусна невероятна възможност да излезе напред в резултата. Гъргоров изведе Ивелин Попов с пас по конец от дълбочина. Попето напреда и останал сам срещу вратаря на арменците, капитанът на нашите шутира с левия крак право в тялото на Березовски!

За съжаление малко преди края на първото полувреме Бодуров закъсня с намесата си, изпускайки Йозбилиз на границата на наказателното поле. Арменецът се отскубваше сам срещу Стоянов и българският бранител инстинктивно го подсече.

Реферът правилно показа директен червен картон на нашето момче. По-голямата беда настъпи малко след това, когато Йозбилиз застана зад топката, в изпълнение на прекия свободен удар. Футболистът на домакините прехвърли стената с техничен удар с левия крак, при който Влади Стоянов не мръдна, изваждайки топката от мрежата си.

Веднага след почивката нашите пропуснаха две много добри положения. Първо защитата на Армения се обърка и позволи на Гъргоров да влезе в наказателното поле, но топката дойде дълга за офанзивния ни футболист. След това Манолев направи непростим пропуск с глава от пет метра. Между тези положения Мхитарян отправи снаряд към нашата вратата, профучал на половин метър над целта.

Отново бе ред на домакините да сътворят бърза контра през центъра на терена. Саркисов се възползва от грешната постройка на дефанзивния ни вал и стреля точно към долния ляв ъгъл, но Влади Стоянов буквално спаси България от второ попадение.

Десетина минути след почивката Станислав Манолев направи нов голям пропуск. Този път Занев намери своя съотборник в наказателното поле на Армения и футболистът на ПСВ шутира по земя от движение. За наше съжаление Березовски спаси с крак.

Вихреното темпо продължаваше, а атаките се редуваха и пред двете врати. "Лъвовете" не се сломиха от червения картон на Бодуров, а арменците по никакъв начин не търсиха начин да "затворят" мача.

Смелата игра на България бе възнаградена. В 61-та минута стигнахме до пряк свободен удар на около 23 метра от вратата на домакините. Ивелин Попов завъртя топката по фантастичен начин над стената и препарира слисания Березовски - 1:1!

Радостта на българския отбор бе кратка, защото две минути след това останахме с двама души по-малко. Светослав Дяков препъна Мхитарян и получи втори жълт картон, след което бе изгонен от терена.

Останали с 9 души на игрището, българите логично изпитваха трудности да натиснат своя опонент и приеха играта в своята половина. Пицели шутира от дистанция, но без успех.

В средата на второто полувреме нашите спретнаха няколко много добри атаки. Първо Георги Миланов игра на двойно, но бе затворен. После Тонев стреля мощно от над двайсет метра, но Березовски улови. Малко след това Пицели направи страхотен пропуск, след като би над вратата на Стоянов от удобна ситуация. После Мкъртчян и Мовсисян шутираха покрай вратата.

В 87-та минута Мовсисян попари българския отбор, вкарвайки втори гол за своите. Той бе изведен от Хенрих Мхитарян и не остави шансове на Влади Стоянов чуквайки топката покрай него. В добавеното време на мача Стоянов боксира тупалка на Газарян, след това Мхитарян би над вратата.