България изпревари Бразилия с победа над САЩ

Камило Плачи откроява сервиса и блокадата, Алексиев изтъква успешна тактика със Соколов.

30.06.2013 | 09:55

Волейболният ни тим измести вечния фаворит Бразилия от първото място в група „А” на Световната лига. Националите взеха три точки от САЩ с победа 3:1 (25-20, 18-25, 25-23, 25-21), докато също в четири гейма Франция нанесе първо поражение на досегашния лидер (29-27, 23-25, 25-22, 25-19) насред Сао Пауло.

България влиза в двата мача като гост на Бразилия идния уикенд с точка аванс в класирането – 14 срещу 13 (по 5 победи и 1 загуба). Американците вече изостават в спора за две визи към финалната шестица - имат 11 точки с предстоящи визити в Полша и Бразилия. В последния кръг нашите приемат поляците във Варна (12-13 юли).

В Рино, щата Невада, националите се коригираха от вчерашната загуба с 0:3 като подобриха сервиса, блокадата (общо 11 срещу 9) и допуснаха по-малко грешки (28 срещу 33). Цветан Соколов стана играч на мача с 21 точки (16 успешни от 34 атаки, 5 блокади). Капитанът Тодор Алексиев отново беше неефективен – 8 точки (8 от 26 атаки), но отлично компенсираха Тодор Скримов – 12 точки (10 от 18 атаки, 2 аса) и Виктор Йосифов – 9 (вкл. 4 аса и 2 блокади). Водещият нападател на САЩ Матю Андерсън беше ограничен до 16 точки (13 от 33 атаки).

Напрежението от важността на резултата оказа влияние върху качеството, двата отбора не успяваха да задържат ниво и редуваха положителни и негативни точкови серии. В първия гейм нашите от 5-5 изостанаха 6-10, изравниха 12-12, допуснаха 13-16, догониха 18-18 и реализираха последните 5 точки за 25-20.

Американците доминираха във втория - нанизаха серия сервиси чрез Дейвид Лий като парираха Соколов и Алексиев за 13-7 и Камило Плачи извади от игра двамата лидери, а разликата се запази до края.

Везните в третия гейм наклониха силни изяви на Скримов от сервис и атака, Йосифов добави два аса за 7-2, сетне се разигра и Соколов за 16-9. От 23-17 нашите загубиха четири поредни точки, но американците най-накрая сбъркаха сервиса, а успешна атака на Алексиев затвори 25-23 и 2:1.

Соколов се развихри като основно оръжие в четвъртия след начални колебания в нашия тим. Домакините спряха Алексиев и от сервис дръпнаха с три, но Светослав Гоцев с блок намали до една, две атаки на Соколов изравниха 8-8 и Йосифов с блок даде една за нас. САЩ държаха точка за точка до 13-13, но сбъркаха атака и Соколов завърши две за 16-14. Йосифов с чифт неспасяеми сервиси направи 21-17, Гоцев се намеси в два ключови момента за 24-21, а блок на Данаил Милушев реализира мачбола.

Камило Плачи коментира: „Днес мачът бе много по-оспорван. Ние сервирахме и блокирахме по-добре, а САЩ имаха трудности да хванат своя ритъм. Спрямо вчера ние бяхме много по-подготвени психологически.”

Капитанът Тодор Алексиев изтъкна добрия тактически план и ефикасните действия в края на геймовете. „Бяхме много подготвени за играта на САЩ и това помогна да победим. Опитахме да поставяме Соколов на блок срещу високата атака на Мат Андерсън и успяхме да го изпълним добре.

Капитанът на САЩ Мат Андерсън отчете, че българите имали отлична стратегия и я изпълнили много добре. Треньорът Джон Спироу обобщи: „Знаехме, че България е много по-способен тим от това, което показа първата вечер. Голямата разлика днес беше, че те сервираха добре и се измъкваха от трудни ситуации с голяма успеваемост.

В същото време бразилците не приемат своята загуба драматично, признаха я за заслужена. Треньорът Бернардо Резенде заяви: „Франция игра много добре технически и тактически през целия мач”. Капитанът Бруно Резенде допълни: „Те бяха по-добри от нас. Не е добре да губим вкъщи, но нашият отбор е в процес на изграждане и понякога сме много колебливи”.