Пиронкова празнува „жадувана” 104 дни победа

В Маракеш Цвети надигра с 2-0 надежда на Чехия, следващо препятствие е опитна испанка.

23.04.2013 | 17:52

„Сладка и жадувана победа! 7:5 и 6:1 срещу Каролина Плишкова :)”. С този лаконичен коментар Цветана Пиронкова отрази във Facebook своя първи спечелен мач в турнирите на WTA от 104 дни.

Нашата най-добра тенисистка (№53 в света) отнесе талантливата 21-годишна чехкиня (№76) в първия кръг на клей в мароканския град Маракеш. Следващ противник в турнира с награден фонд $235 000 е опитната испанка Лурдес Домингес Лино (№59).

Балансът е 1-1 като Цвети печели преди 10 години на клей в София с 6:0, 3:0 и отказване, а по-възрастната със 7 години (32) Лурдес надделява в три сета на хардкорт в Маями през 2011.

Пиронкова се представи убедително срещу Плишкова, която е шампионка на Australian Open за девойки 2010, но по-известна с фамозни големи татуировки на лявото бедро и лявата ръка (снимки – в галерия).

В първия сет 25-годишната пловдивчанка реализира 2 от 2 възможности за пробив, а на свой сервис отрази 3 от 4. Във втория при 1:0 изпусна един брейкпойнт и на свой сервис предостави два, но обърна гейма с 4 поредни точки за 2:1 и това сломи чехкинята. Цвети взе бързо следващите 4 гейма и затвори мача за 75 минути.

Пиронкова чакаше успеха от 9 януари, когато надви с 2-1 сета друга чехкиня – Клара Закопалова, в Хобарт на австралийския остров Тасмания. Оттам влезе в серия от 8 поредни загуби и се смъкна от №37 с 16 позиции в ранглистата.

За този тежък период единствените успехи на Цвети бяха в отборната надпревара Фед Къп 6-10 февруари. В решаващия мач на турнира в Ейлат (Израел) тя загуби от Хедър Уотсън и Великобритания се класира на четвъртфиналните плейофи към Световна група II, където онзи ден отстъпи на Аржентина с 1-3.