Доника Ризова за работата на журналиста, медиите и как влияят те на обществото

Водещата даде интервю на деветокласничката Ния Кръстева за ученическия проект на Еспресо Медия, в който е част от журито

22.03.2016 | 15:37 Редактор: Константина Маркова
Доника Ризова за работата на журналиста, медиите и как влияят те на обществото

Доника Ризова е автор и водещ ТВ предаването "Медиите ON AIR". Тя има две магистратури  към СУ „Св.Климент Охридски“- езиково обучение и връзки с обществеността. Започва кариерата си като репортер в Българското Национално Дарик Радио и по-късно става главен редактор, отговарящ за развитието на радиото в Северозападна България.
Тя е носител на наградата "Златното перо" на СБЖ за 2011-2012 година в раздел "Електронни медии-телевизия" за предаването "Медиите ON AIR".
През 2014 година бе сред номинираните журналисти за наградата "Заедно" на Фондация "Работилница за граждански инициативи".

1. Каква е работата на медиите и журналиста?
Да информират. Бързо, точно, честно. Да задават важните въпроси и да търсят всички гледни точки на проблемите. Да забавляват, но и да помагат на обществото.

2. Коя е медията с най-голямо влияние над хората в днешно време? С какво тя се е доказала пред другите медии?
Ако ми беше задала този въпрос преди няколко години, щях да отговоря – телевизията. Сега, може би, интернет и социалните мрежи изместиха всички останали медийни канали. Но, все пак, най-старата и най-влиятелната медия за мен остава книгата.

3. Мислите ли, че медиите притежават най-голямата власт и свобода в света?
Властта и свободата са много различни понятия. Властта често се разбира като налагане на мнение. А свободата да имаш мнение, за мен е най-важна. В този смисъл медиите притежават свободата да дават право на мнение и „властта“ да имат достъп до всички. Как използват тези свои предимства - зависи от самите медии.

4. Някои хора коментират, че медиите често лъжат или спестяват истината. Защо според Вас те са останали с такова впечатление?
Защото са били излъгани или им е била спестена цялата истина. Понякога истината не е само една. Има толкова истини, колкото гледни точки представиш пред хората. А и ако хората не искат да бъдат лъгани е добре да се информират от надеждни източници, а не от „жълтата преса“ или от съмнителни фейсбук публикации на принципа: „Една бабушкала сказала...“.

5. Трудно ли е една медия да бъде напълно честна? Срещала ли сте трудности с това да бъдете Вие честен журналист?
Аз съм сред щастливите хора, които успяват да бъдат преди всичко честни към себе си.

6. Силно ли влияят медиите на емоциите на хората? Например, те ли са главният виновник за ескалиращата агресия в обществото?
Агресията ескалира от трудния живот на хората, от безпътицата, в която животът може да ни постави. Тя се храни с човешкото его, с липсата на добър пример, с пропагандата, с липсата на семейство, на училище. Ако човек е жертва на насилие, той вероятно ще отвърне с насилие. Не се става насилник с гледане на Сутрешни блокове. Макар че, ако ги подбирате по-внимателно и анализирате критично информацията, която получавате от ефир, ще  живеете по-балансирано.

Материалът е изготвен от Ния Кръстева, ученичка от 9 клас в СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" гр. Сливница, за ученическия проект "Работилница за репортери"  на Еспресо Медия.

 Цялото интервю може да прочетете тук.