Манолова: Властта да каже кои пътища ще ремонтира с парите от новите винетки

Данъкоплатците са в правото си да получават информация, как се харчат събраните от тях пари за пътните стикери, посочи омбудсманът

15.12.2015 | 16:31 Редактор: Ирина Георгиева
Манолова: Властта да каже кои пътища ще ремонтира с парите от новите винетки

Омбудсманът Мая Манолова ще отправи препоръка към регионалния министър Лиляна Павлова и председателят на АПИ инж. Лазар Лазаров да отговорят ясно какви са плановете за подобряване на инфраструктурата в страната, включително и в Северозападния регион през 2016 г. Това заяви самата Манолова при посещението си във Видин.

"Пътуването ми до вашия град ме убеди, че протестът на гражданите срещу увеличението на винетките е абсолютно справедлив. Данъкоплатците са в правото си да получават информация, затова как се харчат събраните от тях пари за пътните стикери и кога инфраструктурата в Северозападна България и по-специално във Видинска област ще се подобри." - заяви Манолова.

Омбудсманът посочи, че жителите на Видин трябва да получат отговор кога ще се подобри обходният път "Димово - Ружинци" и пътят "Ботевград - Видин", ако не скоростен ще стане поне нормален.

"Трябва да се спазва принципът на доброто управление – прозрачност при изразходването на средствата и предвидимост за намеренията на държавата. Хората трябва да знаят за какво се харчат парите им. Имате на 100% моята подкрепа." - заяви Манолова по време на конференцията "Младите хора, демографско и икономическо положение на Видин и региона".

"Давам си сметка, че 8 или 15 лева за 10-дневна винетка на гражданин от този регион са проблемни пари. Няма смисъл да давам обещания, че е възможна стъпка назад, за да се намалят обратно цените на винетките. Няма да ви заблуждавам, че правителството ще върне старите цени, но тук е важно да се разбере, че винетките са само претекст, повод да се обърне внимание на управлението и властта за това, какво прави за инфраструктурата в редица региони в страната" - добави Манолова. 

Цени на винетките

От 10 декември влезе в сила новата с 30 лева по-скъпа цена на годишната винетка за леки и товарни автомобили до 3.5 тона. Така цената от 67 лева стана 97 лева. Стойността на винетния стикер за месец стана от 25 на 30 лева, седмичната от 10 на 15 лева. По думите на регионалния министър Павлова цените не са актуализирани от 2008г.

Увеличава се цената за винетки и за останалите категории автомобили. Годишната винетка за Категория 2 ще бъде съответно по 808 лева и 1050лева. Винетният стикер за година за Категория 1 ще бъде съответно 1340 лева и 1743 лева.

Прогнозата е, че с увеличението на винетните такси очакваните приходи ще се увеличат със 73,5 млн. лв. и ще достигнат около 300 млн. лв. през 2016 г., пише АПИ. През 2014 г. начислените приходи от винетки са 224 506 724 лв. През 2013 г. са 222 330 908 лв. Към края на октомври т. г. са 218 003 955 лв., съобщават от Агенцията.

Недоволство

Повишаването на цените на винетките предизвика недоволството на шофьорите. Няколко поредни уикенда шофьори от цялата страна протестираха. 

Винетният стикер не е задължителен - това е данък по желание - "който желае може да си закупи от новите стикери, който не желае може да не си закупи, да не ползва пътищата", коментира регионалният министър Лиляна Павлова на 9 декември. Според нея по-ниските цени на задължителната "Гражданска отговорност" ще компенсират цената на винетката.

"Изчисленията, за които ме уведомиха и са направили колегите, говорихме в парламента, показват, че именно чрез въвеждането на облекченията за въвеждането на електронната гражданската отговорност ще доведат до компенсация на тази разлика. Всъщност, ако погледнем на годишната винетка разделена по месеци, струва по 8 лв. Оскъпяването не е чак толкова голямо спрямо намалението на стойността на "Гражданската отговорност"." - посочи още министърът на регионалното развитие и благоустройството на 9 декември.