Депутатите приеха пета поправка в Закона за енергетиката за 2015

Задава се нов бум на ВЕИ централи – този път на биомаса, предупреди депутатът от РБ Мартин Димитров

22.07.2015 | 17:36 Редактор: Мариета Иванова
Депутатите приеха пета поправка в Закона за енергетиката за 2015

След почти 6 часа дебати Народното събрание одобри поредните, пети по ред за тази година, поправки в Закона за енергетиката за тази година, предава Investor.bg. От парламентарната трибуна председателят на Парламентарната енергийна комисия Делян Добрев посочи, че през есента ще има нови сериозни промени в енергийния закон – този път те ще бъдат свързани с либерализацията на енергийния пазар.

Промените в закона ще влязат в сила веднага след обнародването им в Държавен вестник, което се очаква да стане в петък и така да се даде възможност на Комисията за енергийно и водно регулиране да направи нови изчисления за цената на тока за новия регулаторен период – тази година той започва от 1 август.

Най-важната промяна е свързана със създаването на Специален фонд за спасението на енергийната система, одобрена окончателно в сутрешната сесия на парламента.

Пред журналисти енергийният министър Теменужка Петкова определи създаването на фонда като първа стъпка към либерализацията на енергийния пазар.

С редакционна промяна в пленарната зала отпадна възможността НЕК да купува електрическа енергия по свободно договорени цени с цел осигуряване на потреблението на крайните снабдители.

Председателят на енергийната комисия Делян Добрев призна, че квотите за регулирания пазар се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и ако се случи недостиг, което досега не се е случвало, ще бъде компенсирано с решение на регулатора, а не НЕК сама да определя как да се справи с тази ситуация.

Промените в Закона за енергетиката се отнасят още и за подобряването на публичността на договорите за изкупуване на електроенергия. Депутатите одобриха текстове, предложени от Реформаторския блок, според които договорите за търговия с електроенергия ще се предоставят на КЕВР до 14 дни от сключването им. Те ще бъдат публикувани на онлайн страницата на Комисията, но информацията, която по закон е търговска тайна, няма да бъде оповестявана.

Депутатите обаче не подкрепиха индивидуални санкции за длъжностни лица, които не обявяват обстоятелства, свързани с разпоредби в Закона за енергетиката. Валентин Николов от ГЕРБ посочи, че става дума за държавни предприятия и те са длъжни пред принципала (Министерството на енергетиката) да изпълняват изискванията на законодателството.

Делян Добрев посочи, че няма точно определение за кои длъжностни лица ще се отнасят разпоредбите в закона.

С преходните и заключителни разпоредби на закона пък се правят четвъртите поред промени в Закона за енергия от възобновяеми източници (ЗЕВИ) за тази година. С тях НЕК ще изкупува тока, произведен от възобновяеми източници, до лимитите, определени от Комисията за енергийно и водно регулиране.

Излишъците ще бъдат изкупувани по цена на излишък на балансиращия енергиен пазар. Производителите обаче ще имат право да продават своята енергия при свободно договорени цени или на балансиращия пазар.

 Преференции за централите на биомаса – до 1 юли 2016 година

Мартин Димитров (Реформаторски блок) посочи в пленарната зала, че се задава нова заплаха за дефицита в НЕК, свързан с централите от биомаса с над 60% животинска тор. Той цитира писмо от едно от електроразпределителните дружества, според което има проекти за 60 мегавата мощности от такива централи, които биха коствали нови 189 млн. лв. разходи за НЕК.

С предишните промени в ЗЕВИ не беше предвидено отпадането на преференциите за централи на биомаса, защото не е имало очаквания за такъв бум, поясни Димитров. Той допълни, че е в подкрепа на подобни проекти, но в същото време и те ще се отразят в цената на електроенергията в посока нагоре и поиска да няма преференции за нови централи на биомаса. Той допълни още, че е трудно да се контролира количеството животинска тор, използвана в централите.

Депутатите обаче не подкрепиха това искане и в крайна сметка преференции ще получават животновъдите, които три години преди изграждането на централа имат регистрирани определен брой животни. С редакционна поправка на Делян Добрев беше даден едногодишен срок (до 1 юли 2016 година) да бъдат довършени започнатите инвестиции в биоцентралите и инвеститорите да получат преференциални цени от регулатора.

Още по темата – четете на страниците на Investor.bg.