Маргинализирането на ромите остава най-спешният проблем с човешките права у нас, според САЩ

Засилването на медийната автоцензура в резултат на корпоративен и политически натиск също е проблем, според доклада на Държавния департамента на САЩ

26.06.2015 | 12:15 Редактор: Мариета Иванова
Маргинализирането на ромите остава най-спешният проблем с човешките права у нас, според САЩ

Маргинализирането на ромското малцинство продължава да е най-неотложният проблем в областта на човешките права в България, посочва в раздела за страната ни Държавният департамент на САЩ в годишния си доклад за правата на човека по света, предава БТА.

Според наблюдатели на парламентарните избори през октомври миналата година са били спазени основните свободи на словото, на сдружаване и на събрания, но докладът отбелязва също, че има убедителни твърдения за купуване на гласове и използване на расистка, ксенофобска и провокативна риторика в предизборната кампания.

В документа се казва, че проблемно също е продължаващото влошаване на медийната среда и засилващата се медийна автоцензура в резултат на корпоративен и политически натиск.

Корупцията продължава са спъва възможностите на управлението и да подкопава доверието на обществото и на бизнеса в съдебната система и други правителствени институции.

Сред другите проблеми, свързани с човешките права, докладът посочва пренаселеността и лошите условия в затворите и центровете за задържане. Установени са също слабости в процедурите и политиките за интегриране на бежанците, големи забавяния в работата на съдебната система, твърдения за злоупотреба с подслушване, религиозна дискриминация и
преследване, насилие и дискриминация срещу жените, насилие срещу деца, засилващ се антисемитизъм в интернет.

Още по темата

Негатив за страната са също трафикът на хора, дисриминацията срещу хора с увреждания, срещу членове на ромското и турското малцинства, срещу хора с различна сексуална ориентация или хора с ХИВ или СПИН, а също антимюсюлманските прояви. Съобщава се и за дискриминация срещу членове на малцинствата при наемането на
работа и на работното място.

Правителството е предприело стъпки за съдебно преследване и наказване на висши представители от службите за сигурност и други институции, извършили злоупотреби, но действията му са недостатъчни и безнаказаността е проблем, допълва докладът.