НЕК търси заем с държавна гаранция за дълговете към американските централи

Одобрение от парламента не било необходимо

26.05.2015 | 14:48 Редактор: Мариета Иванова
НЕК търси заем с  държавна гаранция за дълговете към американските централи

Националната електрическа компания (НЕК) търси мостови заем с държавна гаранция, за да може да се разплати с т. нар. американски централи, съобщи по време на конференцията "Енергийна стратегия за Европа" заместник-министърът на енергетиката Николай Николов, цитиран от Investor.bg. Николов допълни, че плащането на просрочените задължения към двете централи е в размер на около 800 млн. лева. Изплащането им е обвързано с постигнатото предоговаряне на договорите с американските ТЕЦ-ове в Маришкия басейн.

Средствата трябва да бъдат намерени и изплатени до 30 юни, припомни още той. Плащането им ще намали вътрешната задлъжнялост в сектора, защото централите например дължат 200 млн. лева на Мини Марица изток, а те - на свои доставчици и т.н.

Депутатът от ГЕРБ и председател на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев уточни пред журналисти, че най-вероятно заемът ще бъде синдикиран, защото периодът е много кратък една банка да предостави 700-800 млн. лв.

В отговор на въпрос на Investor.bg той допълни, че не очаква да има проблеми с одобрението на заема от Министерския съвет. Припомняме, че в началото на годината правителството одобри решение, в което се посочва, че държавни гаранции за заеми през тази година ще бъдат отпускани само за газовата връзка с Гърция.

Добрев допълни още, че няма да е необходимо одобрение от Народното събрание за заема. В момента се уточнява дали той да бъде изтеглен от Българския енергиен холдинг (БЕХ) или от НЕК.

Николов направи и преглед на ефекта от либерализацията върху държавните дружества. Според него освобождаването на пазара ще увеличи паричните потоци в компаниите, а в даден етап това би дало възможност на Българския енергиен холдинг (БЕХ) да излезе на капиталовия пазар и да предложи 20-25% от капитала си.

По отношение на АЕЦ "Козлодуй" цялата електроенергия ще бъде реализирана на свободния пазар и това ще увеличи оперативната печалба. Така  по думите му централата ще има повече средства за инвестиционната и строителна програма.
Либерализацията ще отнеме функцията на обществен доставчик за НЕК, допълни още зам.-министърът. По време на своята презентация той отбеляза положителните резултати от работата на държавната компания през първото тримесечие на годината. За този период НЕК е на печалба от 25 млн. лева, което означава положителна промяна от 119 млн. лева, защото през първите три месеца на 2014 година дружеството беше на загуба от над 130 млн. лева.

Северин Въртигов, който е заместник-изпълнителен директор на БЕХ, посочи, че към края на 2014 година свободният пазар е 28% от общия енергиен пазар. Според него ефектите от либерализацията ще са повишаването на конкуренцията и намаляването на цените. За потребителите това ще означава възможност за избор между множество доставчици, както и промяна в поведението. Въртигов очаква, че клиентите ще ползват по-евтина електроенергия, например през нощта. За производителите това ще означава по-ефективно натоварване на мощностите.

Дългосрочните договори няма да пречат на либерализацията, стана ясно още от презентацията на експерта. Той посочи, че при цена на свободния пазар, която е по-ниска от записаното в договорите, производителите ще бъдат компенсирани от специален фонд. При по-висока цена производителят ще връща разликата.

Според Делян Добрев проблем ще бъдат начините за финансиране на специалния фонд за компенсиране на производителите. Той прогнозира, че ще бъдат нужни между 1,3 млрд. лева и 1,5 млрд. лева годишно.