Центърът на НАТО за управление на кризи у нас вече е акредитиран

01.04.2015 | 15:20 Редактор: Мариета Иванова
Центърът на НАТО за управление на кризи у нас вече е акредитиран

Центърът за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия /CMDR COE/ получи официална акредитация от Северноатлантическия съвет и се активира като военен орган на НАТО с международен статут по силата на член XIV от Парижкия протокол, съобщиха от Министерството на отбраната.

Процедурата по мълчаливо  съгласие между страните-членки на Алианса за акредитацията на
центъра, който е изпълнил изискванията, определени от Военния комитет на НАТО е приключила на 31 март в 18 часа.

В бъдеще международната организация в България ще осигурява подкрепа за трансформацията и укрепването на капацитета на Алианса в експертна област по управление на кризи и реагиране при бедствия, посочват от Министерството на отбраната.

През последните две години центърът и МО работиха в тясно сътрудничество със Съюзното командване на НАТО по трансформацията /HQ SACT/, с Главната квартира на НАТО и с експерти от Алианса върху изграждането и утвърждаването на организацията. Положителният резултат от усилията е постигнатата официална оценка за акредитация от HQ SACT, отбелязват от министерството.

CMDR COE е международна организация, създадена със закон за ратифициране на Меморандума за разбирателство между МО на България, Министерството на националната отбрана на Гърция и министъра на националната отбрана на Полша за изграждането, администрирането и функционирането на Център за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия, подписан на 28 август 2013 г. в Норфолк, САЩ /Обн. в ДВ бр. 30/01.04.2014 г./.

На 17 септември 2014 г. президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Росен Плевнелиев официално откри центъра като международна организация.

В подкрепа на трансформацията на НАТО и с цел осигуряване на ефективност и ефикасност при изграждането на способности, страните-членки създават мрежа от центрове за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности.

Центърът не е оперативен орган за действие по време на бедствия и е предназначен за предоставяне на специализирана експертиза: изграждането на способности; повишаването на оперативната съвместимост и усъвършенстването на обучението и подготовката на командири, лидери и формирования от страните-членки и партньорите на НАТО; тестването приложимостта на доктрини; разработването и валидирането на концепции чрез провеждане на експерименти; представянето на поуки от практиката и оценки в областта на управлението на кризи и реагирането при бедствия.

Още новини от България четете тук.