Опит за скандали и бягство от дебати видя БСП в 100-те дни на Кабинета Борисов

Прогнозите на ДПС за управлението се били сбъднали- от Движението поставят 3 на управляващите

13.02.2015 | 14:40 Редактор: Мариета Иванова
Опит за скандали и бягство от дебати видя БСП в 100-те дни на Кабинета Борисов

Първите сто дни на правителството на Бойко Борисов очаквано бяха разкритикувани и от БСП.

„Нищо ново не виждам, и нищо старо забравено от правителството на ГЕРБ не виждам“, коментира депутатът от левицата Жельо Бойчев, цитиран от Dnes.bg. - „Има само един опит чрез скандали да се манипулира общественото мнение и да се бяга от реалните дебати. То не бяха „Червеи“, не беше колесникът на самолета и какви ли не глупости, само и само да не коментираме това, че сме свидетели на липса на политика, която да стимулира икономическия растеж, а това са големите очаквания към това правителство, то дойде на власт с програмна декларация, в която пишеше, че то ще е правителството на стабилност и на икономически растеж - нещо, което не виждаме“, продължи с упреците той.

Според него това правителство ще се запомни с това, че замрази социалните плащания.

Бойчев определи кабинета и като правителство на манипулациите заради скандалите в парламентарните комисии по бюджет и по външна политика за ратификацията на договора, подписан от правителството за взимането на нов дълг от 16 милиарда лева.

„Това, което могат най-добре ГЕРБ, е да трупат дългове, които всички българи, включително и децата, трябва да плащат“, обвини левият депутат.

ДПС писа тройка на правителството за първите 100 дни от управлението му.

Според депутата Алиосман Имамов изминалите 100 дни дават основание на ДПС да смята, че са се сбъднали опасенията им, че тази власт се изгражда върху гнила идеологическа основа.

„Това бяха 100 дни на безпринципни компромиси между различните идеологически партньори в управлението. 100 дни на политически репресии срещу кадрите на ДПС и на други партии“, настоя той.

Според него правителството би трябвало през изминалите дни да засили надеждите на хората за политическа стабилност и икономически просперитет за решаването на проблемите на хората, най-вече свързани с бедността и начина на живот, но това не се е случило.

Правителството е лансирало неясни идеи за реформи в здравеопазването и образованието, смята още Имамов.

„Това правителство не може да извърши реформите поради дълбоките идеологически противоречия на тези, които го подкрепят. Освен това правителството взе и огромен дълг, което е цената на това управление“, обвини той.

Според него през последните години няма правителство с такава висока цена на мандата на управление и има реален шанс в края на мандата му България да влезе в една дългова спирала, което може значително да повиши риска от ликвидирането на финансовата стабилност.

Четворка писа на кабинета депутатът от БДЦ Росен Петров. Той също акцентира на постигнатата стабилност, но според него програмата на правителството все още е в твърде положителен тон. Петров разкритикува работата на образователния и на здравния министър.

„Реалната оценка за мен е, че правителството нищо не върши“, коментира пък депутатът от „Атака“ проф. Станимир Станилов. Според него най-слабите области са културата, външната политика и донякъде образованието.