Излязоха резултатите от последното изследване на Световната банка, което класира икономиките от различни части на света според това колко добра е бизнес средата в тях(Doing Business Report). Последното издание на изследването обхваща периода между 1 юни 2013 и 1 юни 2014.За първи път проучването е направено през 2004, а последното му издание класира 189 икономики. Изследването събира 10 индикатора в един общ индекс, според който са класирани държавите. Сред десетте индикатора фигурират разходите и времето, необходими за стартиране на бизнес, процедурите при плащането на данъци и получаването на разрешително за строеж и др.
За девета поредна година изследването показва, че регулациите са най-благосклонни към бизнесмените в Сингапур. На второ и трето място в класацията са Нова Зеландия и Хонконг. В топ 10 има и 4 държави от северната част на Европа – Дания (4 място), Норвегия (6 позиция), Великобритания (8 място) и Финландия (9 място).
За периода, който обхваща изследването, бизнес средата в световен мащаб се е подобрила, а пет от десетте икономики, отбелязали най-голямо подобрение през последната година, която обхваща изследването, са от Субсахарска Африка. В този регион са направени и най-много регулаторни реформи, които са подобрили бизнес средата – общо 75.
България се подрежда на 38 място в класацията. Страната ни е направила една реформа за периода от 1 юни 2013 до 1 юни 2014 като е улеснила стартирането на бизнес, намалявайки таксите за регистрация.
България е най-големият износител на ток в Европа за момента
Магията на класическата музика завладява курорта "Св. св. Константин и Елена" с Марио Хосен и световни виртуози
Добри са условията за туризъм в планините
От 9 август цените на етикетите само в евро
Как съкращенията на матката влияят върху имплантацията на ембриона?
Екипът на проф. Габровски вдигна на крака 15-годишен борец след тежка травма и парализа
Алтернативни методи за справяне с болката в кръста
Преместването на психиатричната болница в Курило отново е пред изпитание
Вижте Слънцето както никога досега с най-детайлните изображения в историята
Проект „Дедал“: Термоядрен звездолет можеше да стигне до Проксима Кентавър за 36 години
Половината язовири в света може да спрат да функционират до 2060 г.
Виетнам представи дома на бъдещето със 100 прозореца и естествено охлаждане
Фондация „Искам бебе“: Държавата посяга на последния стълб в борбата с демографската криза
Арестуваха 73-годишен за домашно насилие
Радев: Българинът е доказал през вековете толерантност към различни етноси и религии
Две успешни акции срещу търговията с фалшиви стоки във Варна
Петролът поевтинява на фона на преговорите между Иран и Оман
Марияна Янева: Регулаторите подценяват бума при батериите
Wizz Air отчете загуба за второто тримесечие на 2026 г.
Siemens повиши прогнозата си за печалбата за втори път тази година
Индустриалните поръчки в Германия са отбелязали по-силен от очаквания ръст