Близо 1,2 милиона остават без лекари

Общо седем области ще трябва да разчитат изцяло на екипите на центровете за спешна помощ

30.03.2016 | 08:50 Редактор: Луиза Божинова
Близо 1,2 милиона остават без лекари

Близо 1,2 милиона души в цялата страна ще останат без лекар по време на протестите на джипитата, защото в техните градове и дори цели области няма нито един неотложен кабинет, който да поеме пациентите на недоволните доктори. Това установи проверка на "Монитор", цитиран от Dnes.bg.

Общо 1 120 943 човека, включително старци и деца, от общо седем области ще трябва да разчитат изцяло на екипите на центровете за спешна помощ и филиалите им, както и на спешните приемни отделения в областните болници.

Без нито един неотложен кабинет остават в Силистра и в цялата област. Във Видин и Монтана има общо три, но няма в останалите градове от двете области. Така там без дежурни доктори остават общо 342 105 човека. В Разградска област (с население 128 871) и Ямболска област (131 447 души) има само по един такъв кабинет, те са в областните градове, в Хасково (246 238 души) кабинетите са два, но нито един в цялата област. В Кърджали (152 808 население) и областта болните по време на протестите на джипитата ще разчитат на спешното приемно отделение на многопрофилната болница и на линейките на центъра за спешна помощ.

Днес ще протестират общопрактикуващите лекари в Бургас, Видин, Добрич, Плевен, Силистра, Сандански, София-област, Стара Загора, Търговище и Хасково. 

Джипитата недоволстват срещу пръстовия идентификатор, твърдят и че искат повече направления за своите пациенти и достойни условия на труд. Те, както и Българският лекарски съюз, не подкрепиха подписването на новия Национален рамков договор.

От това лекарите от извънболничната помощ загубиха 15 млн. лв., а бяха предвидени 50 млн., заяви директорът на Университетската кардиологична болница "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев. Не виждам нормален човек, който да е срещу това, което се предлага в реформата, освен ако някой няма наистина много сериозни финансови и икономически интереси и те са нарушени с правилата, които се въвеждат, допълни той.

Въпреки това НЗОК гарантира увеличение на парите за извънболнична помощ с 35 млн. лв. в анекс към стария рамков договор, който министърът на здравеопазването д-р Петър Москов подписа вчера.

Предвидени са допълнителни 74,5 млн. лв. над приетия бюджет на касата. 

По-рано Москов настоя пред Надзорния съвет на НЗОК да бъде потърсена отговорност за намалените с 60 % средства за онкология против волята на касата и МЗ. Ако тя бъде потърсена, това означава 327-те служители на касата да бъдат проверени, коментираха оттам. От институцията дори обявиха, че протокол от заседание за въпросното намаление липсва.

Междувременно университетските болници категорично се разграничиха от стачкуващите и обявиха, че няма да участват в протестите.