Прокуратурата проверява събарянето на тютюневия склад в Пловдив

Сградата беше частично разрушена, а за да спрат машините, тази сутрин пред бившите тютюневи складове хора направиха жива верига

07.03.2016 | 13:01 Редактор: Ирина Георгиева
Dnes.bg

Окръжна прокуратура Пловдив започва проверка по повод недоволството на граждани и журналисти срещу събарянето на красивия тютюнев склад под тепетата, съобщи в. Монитор. Тази сутрин жива верига спря багерите да продължат събарянето му.

Окръжна прокуратура – Пловдив възложи проверка за длъжностни престъпления, включително евентуално противозаконно издаване на разрешение за разрушаване на недвижима културна ценност. В рамките на проверката ще се изясняват, както статутът на сградата, така и законосъобразното извършване на процедурите, свързани с даването на разрешение за нейното събаряне.

Извършването й е възложено на отдел Икономическа полиция при ОД на МВР – Пловдив. Срокът, определен от наблюдаващия прокурор за приключването на проверката, е 30 дни.

"Сградата попада в групов паметник и не е била съгласувана с Института за недвижимо културно наследство, а това е трябвало да стане задължително, независимо, че е имало грешка и е била отбелязана отсрещната сграда като планоснимачни номера, а не тази", заяви пред Dnes.bg археологът Виолета Раева.

Още по темата

Сградата беше частично разрушена, а за да спрат машините, тази сутрин пред бившите тютюневи складове хора направиха жива верига. Те се събраха рано сутринта пред старинната сграда зад автогара Юг.

До тази мярка се стигна, след като започна събарянето на един от най-красивите тютюневи складове в Пловдив. Протестиращите настояха дейностите по разрушаването на сградата да бъдат прекратени, като тя и стенописите да бъдат възстановени.

"От цяла седмица идват от общината и наблюдават какво се случва, защо се правят, че нищо не знаят", възмути се жена от квартала, която обясни, че цяла седмица е подавала сигнали за случващото се на място.

През годините сградата е сменяла няколко пъти собствениците си, като последната покупко-продажба е била през 2005 година. На документи в момента тя е собственост на италианци, но според част от протестиращите зад тях стоят крупни български бизнесмени, които искат да вдигнат хотел.

"Временно сме спрели дейностите, проверяваме случая", коментира заместник-кметът по общинска собственост Димитър Кацарски, който пристигна на място.

Към живата верига се присъедини и авторът на уникалните стенописи Вълчан Петров, който видя отблизо разрушеното и каза, че все още има възможност те да бъдат реставрирани. Стенописите разказват историята на фармацията и на медицината и са правени през 80-те години на миналия век.

Протестиращите пловдивчани взеха символично по една тухла от отломките на сградата и я поставиха в знак на протест пред вратата на Община Пловдив.