Борисов обсъди възможностите за икономически ръст с директор на Световната банка

Факторите за постигане на по-бърз ръст са приоритет за правителството, заяви премиерът

23.01.2015 | 13:13 Редактор: Мариета Иванова
Борисов обсъди възможностите за икономически ръст с директор на Световната банка

Как Световната банка може да помогне на България за повишаване на икономическия ръст е обсъдил премиерът Бойко Борисов на среща с регионалния директор на Световната банка за Централна Европа и Балтийските държави Мамта Мурти, съобщиха от правителствената пресслужба.

Г-жа Мурти е в България, за да обсъди възможностите за подкрепа от международната финансова институция за повишаване растежа на българската икономика. Посещението е в контекста на подготвяния от Световната банка доклад „България: Систематичен анализ за страната“.

Премиерът Борисов запознал Мамта Мурти с рамката на правителствената програма за стабилно развитие на страната до 2018 г., която се обсъжда тази седмица. Той изтъкнал, че основните фактори за растеж за залегнали като приоритети в нея. Министър-председателят акцентирал върху подобряване на бизнес средата, на транспортната инфраструктура, на качеството на работната сила, при запазване на макроикономическата стабилност.

Борисов посочил още, че смисълът на тези мерки е България да се „отлепи от дъното в Европейския съюз по доходи на населението и да постигне приобщаващ растеж“.

„Правителството е решено да възстанови стабилността и изведе страната на пътя на ускорено изравняване на жизнените стандарти с тези в ЕС”, коментирал министър-председателят, определяйки партньорството със Световната банка като стабилно и подчертавайки, че „ще продължим да разчитаме институцията да ни предоставя стратегически съвети и финансиране“.

От своя страна, г-жа Мурти е коментирала публикувания преди седмица доклад на Групата на Световната банка „Глобални икономически перспективи”.

В него се констатира, че растежът в Европа и Централна Азия през 2014 г. се е забавил под очакваните 2,4% в резултат на негативния ефект от нестабилното възстановяване в еврозоната и стагнацията в Русия.

Прогнозите за България за 2015 г. сочат растеж от 1,1%, което е под очакваните 1,4% за миналата година. Регионалният директор на Световната банка посочила още, че в подготвяния систематичен анализ за България, който разглежда икономическите предизвикателства пред страната и начините за постигане на по-бърз и приобщаващ растеж, областите с най-висока степен на въздействие са именно посочените от премиера като приоритети на правителството.

„Бях много обнадеждена да науча, че стабилността и социалният консенсус са основният фокус на управленската програма на кабинета. Като член на ЕС, България е напълно способна да постигне по-бърз, по-приобщаващ и по-устойчив растеж, който да бъде от полза за всички българи. Световната банка се ангажира да продължи да подкрепя България в тези усилия”, заявила Мамта Мурти на срещата, в която са участвали още вицепремиерът Томислав Дончев и министрите Лиляна Павлова и Владислав Горанов.