Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да премести мачовете от Световното първенство по футбол, които трябва да се играят догодина в предградията на Бостън, след като заяви, че части от града са превзети от безредици.
Фоксборо, Масачузетс, дом на НФЛ отбора "Ню Инглънд Пейтриотс" и на около 30 мили от Бостън, ще бъде домакин на мачове, тъй като САЩ е съдомакин на Световното първенство по футбол през 2026 г. заедно с Мексико и Канада.
Бостън е превзет
Тръмп беше попитан за кмета на Бостън Мишел Уу - демократ, която той нарече интелигентна, но радикална левичарка.
"Можем да ги отнемем. Обичам хората от Бостън и знам, че билетите за мачовете са изчерпани. Но вашият кмет не е добър", каза Тръмп за мачовете от Световното първенство.
Американският лидер намекна, че "те завземат части от Бостън", без да дава подробности, но добави, че "можем да ги върнем обратно за около две секунди", съобщи CNN (Си Ен Ен).
Администрацията на Тръмп вече разположи войски от Националната гвардия във Вашингтон и Мемфис, а опитите да се направи същото в Чикаго и Портланд предизвикаха правни спорове.
Кметът на Бостън отговори на президента на САЩ
Офисът на Уу не реагира директно на заплахата на Тръмп, като издаде изявление, в което се казва: Бостън е почетен и развълнуван да бъде домакин на мачовете от Световното първенство и с нетърпение очакваме да посрещнем фенове от цял свят в нашия красив град, люлката на свободата и градът на шампионите.
По-рано този месец обаче имаше множество арести във връзка с пропалестински протест, който прерасна в насилие в Бостън Комън. Четирима полицейски служители бяха ранени безредиците.
ФИФА няма да остане щастлива от действията на Тръмп
Тръмп вече е намеквал, че може да обяви градовете за небезопасни за турнира от 104 мача и да промени подробния план за домакинство, потвърден от ФИФА през 2022 г.
Той включва мачове на стадиони на НФЛ близо до Ню Йорк, Лос Анджелис и Сан Франциско.
Домакинствата на Световното първенство по футбол обаче не зависят от Тръмп.
11-те градове в САЩ, както и три в Мексико и два в Канада, са сключили договори с ФИФА, която би се сблъскала със значителни логистични и правни проблеми, ако реши да направи промени в осемте месеца преди старта на Мондиал 2026 на 11 юни.
Снимка: Reuters
Земетресението с магнитуд 5,9 в Невада се оказа грешка на предупредителната система
От Полша: Агресията на Русия сега надмина тази на СССР през 70-те години на 20 век
Облачно ще е днес, ще вали в западната половина на страната
И в еврозоната - цените на жилищата у нас ще продължат да растат
Баланит на Зун – упорито възпаление на главичката на пениса
Защо сексът повишава имунитета?
Как влияе захарта на зъбите ни?
УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив организира безплатни прегледи за туберкулоза между 8 и 12 декември
Мощни бури в едното полукълбо генерират перести облаци в другото
Antares събра $96 млн. за разработване на ядрени реактори за Земята и Космоса
Междузвездната комета 3I/ATLAS е покрита с криовулкани?
Теоретично: Животът на Земята може да е възникнал в определени гелоподобни слоеве
От днес изплащат последните пенсии в лева
Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Планът на Тръмп за изкуствения интелект е застрашен от омразата му към зелената енергия
S&P 500 и Nasdaq записаха трета поредна печеливша сесия
Заплахите в Черно море повишават застраховките "военен риск" за собствениците на кораби
Британско разследване: Путин е наредил отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал