България се прощава с футболната легенда Петър Жеков. Стотици си казаха последно сбогом с големия футболист и го изпратиха в последния му път. Поклонението се проведе в Националния стадион "Васил Левски".
"Вълшебният стрелец", "поетът на терена" - така Петър Жеков ще остане в българската памет и в сърцата на любителите на футбола. Роден през 1944 година в село Книжовник, той започва професионалния си футболен път едва на 18 години като нападател в димитровградския "Химик". Година по-късно прави голяма стъпка в кариерата си, подписвайки с "Берое". Талантът и техниката му го отличават в годините - става голмайстор с "Берое", както и с ЦСКА. До скоро държи рекорда за най-много попадения - 253.
Петър Жеков става и първият български играч, спечелил "Златна обувка". Нарежда се до величия като Еузебио и Герд Мюлер, с които по-късно "щракват" незабравима снимка, показваща първите трима носители на отличието. За футболния свят Жеков винаги ще остане икона.
"88 минути го пазя, една минута, ако не го - веднага гол ми вкара. Ей го, Петьо, изключителен човек", коментира Кирил Ивков.
По думите на Аспарух Никодимов "едва ли ще се роди втори Жеков".
Жеков е първият и единствен капитан на български отбор, играл на финал на голям турнир – олимпиадата в Мексико през 1968 г. Той е ключова фигура в едни от най-паметните мигове на "армейците" на международната футболна сцена - победи над "Барселона", "Аякс" и "Атлетико" (Мадрид).
"Факт е, че той е една от личностите, от които ние сме се вдъхновявали, мечтали сме да се докоснем до него и ще остане като един от най-великите в българския футбол", категоричен бе бившият футболист на ЦСКА Пламен Марков.
Според Александър Томов днешният печален ден е и повод за спомен за едно велико минало.
Вълшебният стрелец, който със златни букви изписа името си в историята на футбола, ще продължи да живее в сърцата на хиляди българи.
Вижте повече в репортажа на Борислава Алексова.
Цените на зехтина са изправени пред нов натиск през есента
Грък държал тялото на баща си над 2 години във фризер, за да взима пенсията му
Започнаха безплатните прегледи в бургаската детска болница "Св. Анастасия"
Пожар избухна в ключов изследователски център на руската космическа агенция "Роскосмос" (ВИДЕО)
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Мултивитамините може да подпомогне активността в напреднала възраст
Сухота в очите – причини и решение на проблема
ЕКИП: Българите са доплатили над 744 млн. лв. за лекарства през 2025 г.
Швейцария тества идея от бъдещето: Железопътни релси произвеждат електричество
Мраморна глава на Венера, открита в Испания, може да се превърне в нов символ на Аликанте
Първа реколта от ориз събраха на китайската космическа станция
3 космически събития в един ден: Предвещават ли наистина края на света
Четирима мъже бяха наръгани в Лондон
Правителството отпусна до 6 млн. евро на парламента за изплащане на съдебно обезщетение
Хороскоп за 6 август 2026
Откриха тялото на издирвана жена от Ямбол
Варна приема XXVII издание на международния турнир по тенис на маса за ветерани
Кристофор Павлов: България ще трябва да повиши данъци и осигуровки
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно след сесия с по-слаба активност
SpaceX може да влезе в конкуренция с мобилните оператори, но фокусът остава върху AI
Активността в сектора на услугите в САЩ продължава да се разширява