Той изигра последния си мач за Бразилия само на 30 години

30.12.2022 | 09:40 Редактор: Искра Ангелова

По повод кончината на футболната икона Пеле спортната редакция на агенция "Франс прес" представи ключови дати от неговия живот.

23 октомври 1940 г.: Пеле е роден като Едсон Арантес ди Насименто в скромно семейство в Минас Жерайс на север от Рио де Жанейро. Баща му е бил запален футболист аматьор.

1943: Името Пеле се появи, когато тригодишното дете подкрепяше футболен приятел на баща си на име Биле. Детето обаче не могло да произнесе това име и вместо него казвало Пеле. Това име остана до края на живота му.

7 септември 1956 г.: Пеле изиграва първия си мач за бразилския клуб "Сантос", където ще остане 18 години.

7 юли 1957 г.: Само на 16 години и 9 месеца Пеле се появява за Бразилия в мача на Копа Америка срещу Аржентина на стадион "Маракана", където отбеляза първия от своите 77 гола в международната си кариера.

29 юни 1958 г.: Пеле се изстрелва към световна слава, отбелязвайки два гола на финала на Световното първенство при победата с 5-2 за Бразилия над домакините Швеция. И до ден днешен той остава най-младият състезател, играл на финал и отбелязал гол.

1962: След четири сезона на триумф със "Сантос" той игра на второ Световно първенство в Чили. Контузията го накара да гледа голяма част от турнира от резервната скамейка, докато неговият сънародник Гаринча осигури фойерверките в поредния триумф за титлата.

1966: Трето Световно първенство, но Пеле беше жертва на жестоко фаулиране от противниковите отбори, а Бразилия отпадна още в груповата фаза.

19 ноември 1969 г.: Пеле вкарва своя гол 1000, реализирайки точен удар за "Сантос" срещу "Васко де Гама". Мачът беше прекъснат 20 минути, защото той трябваше да направи почетна обиколка пред трибуните на стадиона.

21 юни 1970 г.: Пеле води Бразилия до третото си Световно първенство, той става единственият играч, спечелил три световни титли. Играта и головете му бяха на човек, който е в разцвета на силите си и с най-голяма заслуга за онова 4-1 срещу Италия на финала, който остава като един от най-емблематичните моменти във футбола.

18 юли 1971 г.: Пеле изигра последния си мач за Бразилия само на 30 години при равенство 2-2 с Югославия на стадион "Маракана".

10 юни 1975 г.: 34-годишният Пеле се присъединява към "Ню Йорк Космос" и помага за стартирането на "футболната" революция в САЩ.

1 октомври 1977 г.: В последния мач от кариерата си Пеле игра първото полувреме за "Космос" и второто полувреме за "Сантос" на стадион "Джайънтс" в Ню Йорк. Статистиката на ФИФА казва всичко - 1363 мача и 1281 гола.

1994-1998: Пеле е назначен за министър на спорта на Бразилия, пост, който по това време никога не е бил заеман от чернокож, припомня БГНЕС.

1999: Той е отличен като спортист на века от Международния олимпийски комитет. Година по-късно ФИФА го удостои с наградата Футболист на века.

29 декември (местно време) 2022 г.: Пеле издъхва от рак на 82 години.