Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов получи почетен плакет и грамота за високия принос на МВР в развитието на квантовите технологии и комуникационния суверенитет на Република България. Отличието връчи професор Август Иванов, директор на Института по роботика на БАН, в рамките на посещение на Националния център за квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска - КВАЗАР.
"Квантовата комуникация е първата по рода си технология, която ще гарантира пълна защита на информацията в сферата на киберсигурността", отбеляза министър Стоянов.
Център Квазар към Института по роботика на БАН ръководи изпълнението на Националния план на България за изграждане на квантово-комуникационна мрежа в страната ни, който се реализира под координацията на Европейската комисия, в съответствие с единната европейска инициатива EuroQCI.
Сред официалните гости на събитието бяха академик Юлиан Ревалски, Председател на Българската академия на науките, академик Чавдар Руменин, ръководител на Център за компетентност КВАЗАР, доцент Лъчезар Георгиев - ръководител на Националния план на България за изграждане на квантово-комуникационна мрежа и заместник-директор на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН, както и представители на научната общност и водещи експерти в сферата на киберсигурността.
Опасните наркотици: 10 кг. фентанил убиват 10 млн. души за минути
Как да намалим стреса по естествен път
Киев: В Западна Русия е започнало разполагането на севернокорейска ракетна част
Магнезий за по-добър сън - има ли ефект?
Защо сутрин либидото е по-силно?
Идиопатична белодробна фиброза- няма специфично лечение
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Проект „Дедал“: Термоядрен звездолет можеше да стигне до Проксима Кентавър за 36 години
Половината язовири в света може да спрат да функционират до 2060 г.
Виетнам представи дома на бъдещето със 100 прозореца и естествено охлаждане
SpaceX готви следващия полет на Starship за август с амбициозна цел
Без ток във Варна на 6 август 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (6 август)
Виц на деня - 6 август
21 ранени при катастрофи у нас през последните 24 часа
Времето във Варна на 6 август 2026
Защо проследимостта на произхода се превръща в стандарт при натуралните продукти
DeepSeek планира значително увеличение на цените за AI моделите си
Украйна има нова цел в руския тил - трудните за намиране установки за балистични ракети
Американската икономика вече е зависима от АІ