Фалшиви акаунти в TikTok са разпространили дезинформация за войната на Русия в Украйна сред милиони хора, показват нови данни на китайския гигант в социалните мрежи, цитирани от CNBC.
Публикациите в платформата за кратки видеа са насочени към украински и руски потребители, както и много други в цяла Европа, а съдържанието има за цел "изкуствено да засилва проруските истории" за войната, посочва TikTok в доклад, публикуван тази седмица.
Някои акаунти фиктивно са отбелязани като такива на медии. Отделно разследване на BBC, идентифицира 800 фалшиви акаунта, които според него са насочени към европейски държави, като включват неверни твърдения, че висши украински служители и техни роднини са купували луксозни коли или вили в чужбина след руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г.
Говорител на TikTok коментира пред CNBC, че компанията е започнала да разследва акаунтите преди BBC да се заеме с въпроса и че оттогава всички идентифицирани фалшиви профили са били премахнати.
"Постоянно и безмилостно преследваме онези, които се опитват да повлияят на общността чрез измамно поведение", допълват от компанията.
По-голямата част от фалшивите акаунти, около 13 хил., идентифицирани от TikTok, са били управлявани от вътрешността на Русия и са прокарвали военна пропаганда на Кремъл на местни езици към Украйна, Русия, Германия, Италия, Турция, Сърбия, Чехия, Полша и Гърция.
Четете повече в investor.bg.
Защо жените живеят по-дълго от мъжете?
Прекрасните деца на легендарния фронтмен на Rolling Stones Мик Джагър
Чили гласува на балотаж на президентски избори
Ще има компромиси по мирните предложения на САЩ
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
На повърхността на луната на Юпитер – Европа, е забелязан гигантски черен „паяк“
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Хванаха за ден 31 шофьори с алкохол или наркотици
Общо 29 случая на чревни инфекции във Варненско за седмица
Божанов: В това НС не са възможни други мнозинства за правителство
Във Варна създадоха първата регионална организация на Съюза на парашутистите
Радев започва процедурата с мандатите за съставяне на правителство
Боровец и Банско отново са сред най-изгодните ски курорти в Европа за британците
Зеленски е готов да се откаже от искането си Украйна да стане член на НАТО
Торите: При победа на изборите отменяме забраната за коли с изкопаеми горива
Как климатичните промени се превърнаха в най-големия кошмар за жилищния пазар