Шотландия обмисля да блокира по парламентарен път излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз, съобщава BBC.
Първият министър Никола Стърджън заяви, че ще поиска парламентът в Единбург да наложи вето на Brexit:
"Това вероятно сега предизвиква гнева на много хора в Шотландия, докато сме изправени пред перспективата да напуснем Европейския съюз против волята си. Не аз създадох тези проблеми, а трябва да се опитам да намеря най-добрия начин да ги преодолеем. Не се преструвам, че това може да стане лесно или без усложнения, но ще дам всичко от себе си, за да го направя по най-добрия начин, в интерес на хората, за чиято защита съм избрана да мисля на първо място", посочи тя.
Според механизма за прехвърляне на някои правомощия, законодателството, с което Лондон би задействал излизане от ЕС, трябва да получи съгласието на регионалните парламенти на Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.
Шейсет и два процента от избирателите в Шотландия гласуваха за оставане на Великобритания в ЕС на проведения в четвъртък референдум, припомня БНР.
Междувременно стана ясно, че над три милиона британци са се подписали под петицията до парламента за насрочване на нов референдум за европейското членство на страната.
В документа гласувалите за оставане в ЕС британци се позовават на текст в закона, който опълномощява парламента насрочи ново допитване при избирателна активност по-малка от 75% и под 60% категоричен резултат при последния референдум.
В четвъртък 51,9% от биртанците гласуваха за излизане от ЕС, докато против се обявиха 48,1%.
/Снимка: Wikimedia Commons/
Франция подготвя учение за национален срив на електрозахранването през 2027 г.
"Искам бебе": Двойките може да чакат с месеци за инвитро
Жена от Бургаско даде 5 000 евро на телефонни измамници
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Болестта ръка-крак-уста – кого засяга най-често?
Безплатните прегледи за репродуктивно здраве в Петрич стават ежемесечни
Земята навлезе в метеорния поток Персеиди
Какво би се случило, ако всички хора на Земята скочат едновременно?
Телескопът „Айнщайн“ улови първите мигове от избухването на свръхнова
Герман Титов: Първият човек, прекарал повече от денонощие в Космоса
Тийнейджърите били повече от час жертвата си на Младежкия хълм в Пловдив
Костадинов: Радев се крие зад колективната безотговорност, докато търгува с държавата
Днес е Международният ден на бирата
Варна е сред водещите области по нови жилища с "Акт 16"
Бързият влак за Варна блъсна и уби жена
Най-застрашени от горещините са работещите в строителството и селското стопанство
Порше и Пиех: VW трябва да намали бързо разходите, за да повиши рентабилността
Печалбата на Monte Paschi засенчи прогнозите, докато банката разглежда оферта за поглъщане
КФН: От 9 август цените на финансовите услуги ще са само в евро