Тайфунът "Бави" наложи евакуацията на над 1,7 млн. души, чакат 10-метрови вълни

Улиците в Северен Тайван останаха почти празни, като повечето предприятия бяха затворени втори пореден ден

11.07.2026 • 20:36 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Тайфунът "Бави" отне живота на най-малко 39 души в Китай, десетки реки излязоха от коритата си, а стена на язовир се скъса. Близо два милиона души са били принудени да напуснат домовете си в Китай.

Превантивна евакуация

Очаква се тайфунът да достигне сушата в неделя рано сутринта в източната китайска провинция Джъдзян. Там са евакуирани над 1,7 милиона души. В провинцията са отменени учебните занятия, работата на много институции, транспортът и дейностите на открито.

Спрени са над 400 полета и десетки влакови връзки.

Според прогнозите "Бави" ще донесе изключително проливни валежи в източната част на Джъдзян и североизточната провинция Фудзиен. На север проливните дъждове наложиха евакуацията на над 100 000 души в Пекин.

Властите увеличиха изпускането на вода от язовир Миюн, за да освободят капацитет за очакваните наводнения, информира националното радио.

Тайфунът достигна и до северната част на Тайван и югозападни острови на Япония

Повалени са дървета, десетки хиляди домакинства са без електричество, предаде АФП. 

Улиците в Северен Тайван останаха почти празни, като повечето предприятия бяха затворени втори пореден ден заради силния вятър и дъжд. Над 14 000 души са евакуирани от домовете си, стотици полети са отменени, а повече от 170 000 домакинства на острова са останали без ток.

Според метеорологичните служби в Тайван скоростта на постоянните ветрове е достигала 137 километра в час, а поривите - около 173 километра в час. Тайванската централна метеорологична администрация предупреди за изключително проливни дъждове в северната част на острова и за опасни вълни, достигащи до 10 метра височина.


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички