Да бъдем партньори, а не съперници - този призив отправи китайският лидер Си Дзинпин пред гостуващия в Китай американски президент Доналд Тръмп.
Разговорът между двамата продължи близо два часа. Тръмп определи двустранните отношения като по-добри от всякога.
Военен парад и 21-оръдеен салют
Доналд Тръмп беше посрещнат с военен парад и салют с 21 оръдия.
Пищната церемония се тълкува като послание, че Пекин цени визитата и търси по-топли отношения.
Позициите за Тайван
В Голямата зала на народа Си Дзинпин подчерта, че двете страни имат общ интерес от запазване на мира и стабилността в Тайванския проток.
"Ако този въпрос бъде решен по правилен начин, двустранните отношения ще се радват на обща стабилност. Ако не, двете страни могат да се сблъскат и дори да се стигне до конфликти, което ще постави цялостните отношения в голяма опасност. Отделянето на Тайван от Китай и мирът в протока са несъвместими като огън и вода", заяви китайският лидер.
Отношенията по оста Пекин-Вашингтон
Тръмп избегна отговор на въпроса дали е обсъждан задълбочено въпросът за Тайван, на когото Китай предлага модел "една държава, две системи", подобен на този в Хонконг.
Вместо това американският президент акцентира, че Вашингтон и Пекин са способни да решават бързо проблеми помежду си и вярва, че двустранните отношения имат, по думите му, фантастично бъдеще.
"Вие и аз се познаваме от по-отдавна, отколкото всеки друг китайски и американски президент. И всеки път, когато се сблъскаме с проблем, го решаваме много бързо: "Аз ще ти се обадя и ти ще ми се обадиш", подчерта Тръмп.
"Трябва да бъдем партньори, а не съперници. Трябва да си помагаме взаимно, за да успеем и да просперираме заедно", категоричен бе Си Дзинпин.
След официалния разговор Си и Тръмп позираха за снимки в Храма на небето - обект от Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Там някога китайските императори са се молели за добра реколта.
В рамките на тридневната визита лидерите се споразумяха да разширят сътрудничеството в търговията и селското стопанство. По информация на китайските държавни медии те са обсъдили също ситуацията в Близкия изток, в Украйна и на Корейския полуостров.
Десет вълни украински дронове към Москва, унищожени са 50 дрона
Над сто венецуелци, депортирани от САЩ часове преди трусовете, са в неизвестност
Тръмп за срещата между САЩ и Иран в Катар: Може би е важна
Криза: Русия може да разреши производството и вноса на гориво с по-ниско качество
Често възпалени сливици – кога се стига до операция?
Д-р Йоанна Попова: Излагането на слънце е основният рисков фактор за развитие на малигнен меланом
Стеснение на уретрата при мъже – кога затрудненото уриниране не се дължи на проблем с простатата?
Напрежение в „Александровска“ заради гладната стачка на проф. Милена Шиварова, Здравното министерство разпореди проверка
Откриха генетична мутация, която може да удължи живота
Калисто: Луната, която може да се превърне в бъдеща база на НАСА
„Изгубеният град“: Може ли подводна планина да разкрие тайната за произхода на живота?
Учени предлагат: Гигантски огнени торнада да почистват нефтени разливи в океана
Виц на деня - 30 юни
Мачовете по ТВ днес (30 юни)
Без ток във Варна на 30 юни 2026
Честваме събора на светите дванадесет апостоли на Иисус Христос
Времето във Варна на 30 юни 2026
Русия е пропуснала 15 крайни дати за пълната окупация на Донецка област
М. Владимиров: За достъпни домове данъчните промени трябва да са част от по-широка жилищна политика
Термометрите се превръщат във водещ индикатор за икономически растеж
Оптимизмът владее Wall Street в дебюта на Alphabet в рамките на Dow