Иранският президент Масуд Пезешкиан заяви във вторник, че Техеран остава отворен за преговори със САЩ, но няма да отстъпи под натиск, като обвини Вашингтон, че използва принуда и натиск, докато очаква Иран да приеме едностранни искания.
Иранските въоръжени сили отрекоха да са предприели каквито и да било атаки срещу Обединените арабски емирства (ОАЕ) през последните дни, след като страната от Персийския залив обвини Техеран в масирани удари с дронове и ракети.
"Въоръжените сили на Ислямската република Иран не са провеждали никакви операции с ракети или дронове срещу Обединените арабски емирства през последните дни", се посочва в изявление на централното командване "Хатам ал-Анбия".
"Докладът на Министерството на отбраната на тази страна се отрича категорично и е напълно неоснователен", добавиха от командването, като обаче предупредиха, че всякакви атаки, предприети от територията на ОАЕ, ще получат "решителна реакция".
"Проблемът е, че Съединените щати, от една страна, водят политика на максимален натиск срещу нашата страна, а от друга страна очакват Ислямската република Иран да седне на масата за преговори и в крайна сметка да се предаде на техните едностранни искания, подобно уравнение е невъзможно", каза Пезешкиан.
Обвинения за натиск и прекъснати дипломатически усилия
Пезешкиан заяви, че Иран е бил обект на атаки по време на предишни преговорни процеси и предупреди, че заплахите продължават, дори когато дипломатическите усилия са в ход.
"Ислямската република Иран беше атакувана два пъти по време на преговори, а сега отново, докато диалогът продължава, ние ставаме свидетели на военни разгръщания и заплахи", добави той.
Ядрена програма и международни гаранции
Пезешкиан коментира и западните опасения относно ядрената програма на Иран, като заяви, че Техеран е бил готов да даде гаранции в рамките на международните механизми, цитиран от ирански агенции.
Президентът подчерта, че Иран ще продължи да развива своята научна и ядрена дейност в рамките на международните правила, въпреки натиска.
"Ислямската република Иран, в рамките на международното право, е готова за всякакъв диалог, но на основата на своите убеждения никога няма да се подчини на сила… Ако говорят с нас с логика, диалогът е възможен, но езикът на заплахите и сплашването няма да доведе до никъде", каза той.
Пезешкиан добави, че Иран не търси конфликт и остава отворен за решаване на спорове с регионалните държави чрез дипломация.
Снимка: БГНЕС
Няма леки наркотици и няма такива, които не пристрастяват
Колин Фарел се появи с красива дама на червения килим - разберете коя е тя
Явор Гечев: Новият дълг отива за фискалния резерв, а не за харчене
Натали Портман чества 45-тия си рожден ден, демонстрирайки сладкото си бременно коремче
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Нидерландия разби Швеция с 5:1 на Мондиала
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Седмичен хороскоп 22 юни - 28 юни 2026
Зеленски върна отличието "Орден на Белия орел" на Полша
Утре настъпва Астрономическото лято
Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца