Израелският премиер Бенямин Нетаняху е наредил да започнат мирни преговори с Ливан възможно най-скоро. Това се случва на фона на нови удари в Близкия изток, след като паравоенната групировка ''Хизбула'' изстреля ракета към израелска територия.
Тел Авив отговори, че операции ще има и занапред, въпреки дипломатическите усилия.
Израел удари ракетни установки на "Хизбула" в Ливан
Нови удари отекнаха в Близкия изток тази нощ, след като Израел заяви, че е ударил ракетни установки на "Хизбула" в Ливан. 203-ма души са загубили живота си при атаката.
На този фон Тел Авив постави условие за примирие, а именно - пълно разоръжаване на паравоенната групировка.
"В светлината на нееднократните молби на Ливан за започване на преки преговори, наредих вчера на кабинета ни да започне преки преговори с Ливан възможно най-скоро. Преговорите ще се фокусират върху възобновяването на мирните отношения между Израел и Ливан", информира Нетаняху.
Напрежение между САЩ и Иран преди важни преговори
Само часове преди началото на преговорите между Съединените щати и Иран, американският президент отново отправи предупреждение към Техеран.
Той обвини страната в нарушаване на обещанията за отваряне на Ормузкия проток, след като стана ясно, че за последните 24 часа оттам е преминал само един кораб.
"Иран се справя много зле, някои биха казали даже позорно. Това не е споразумението, което имамe", заяви Доналд Тръмп.
Позицията на Техеран и очакванията от срещата в Исламабад
Иран отвърна с нови обвинения, че продължаващите израелски атаки срещу Ливан нарушават примирието. В обръщение, прочетено по иранската национална телевизия, аятолах Моджтаба Хаменей заяви, че Техеран не иска война, но ще търси възмездие за атаките срещу страната.
Междувременно Исламабад е в очакване на старта на преговорите. Освен иранската ядрена и балистична програма, основна точка ще бъде и бъдещото управление на Ормузкия проток.
Вижте повече в репортажа.
Гърция разкри нова схема за укриване на ДДС, 80% от нелегалните POS терминали са свързани с България.
От трева до кетчуп: как да спасите любимите дрехи на детето
Майката на Методи след трагедията в Благоевград: Най-виновни сме ние, родителите
Ръсел Кроу е най-сприхавият в Холивуд: От хвърлянето на телефон по портиер до тирадата му пред фенове, чакащи за автографи
Деменцията не е неизбежна съдба, тя е предотвратима
Хламидиална инфекция - до какво може да доведе?
Дракункулоза (болест на гвинейския червей) – едно от последните заболявания, близки до пълна ерадикация
Комарите могат да привикнат към репелентите?!
Стивън Спилбърг: Възможно е извънземни вече да са били на Земята
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
И тази година ранното пенсиониране е хит
Шефът на КТ "Подкрепа": Максималните осигурителни прагове са парадоксални
КПС Астери с 16 медала за Купата на "Св.Св. Константин и Елена"
Стотици варненски семейства се включиха в празника, посветен на 1 юни
Отварят басейн „Юлиян Русев“ във Варна от утре
Великобритания търси как да привлече 1 млн. младежи, които нито учат, нито работят
Дипломатите на Доналд Тръмп не са единствената опция за преговорите за мир
Съюзниците предупредиха САЩ - разделението ограничава възпиращата сила
Сделки с Иран за преминаване на Ормузкия проток са забранени за американски граждани