Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Иран е приел "в по-голямата си част" 15-точковия план на Вашингтон за прекратяване на войната.
По информация на "Си Ен Ен" (CNN) предложенията са били предадени чрез Пакистан.
Пред журналисти на борда на Air Force One Тръмп заяви, че Техеран е реагирал положително на повечето от исканията.
"Те отговориха положително на повечето точки. И защо да не го направят", попита той и допълни, че САЩ може да поставят и допълнителни условия.
Танкери като знак за сериозни намерения
Американският президент твърди още, че Иран е предоставил петрол и десетки танкери като доказателство за готовност за споразумение.
"Дадоха ни 10 огромни танкера, а днес – още 20, които започват да се изпращат от утре", заяви Тръмп, определяйки това като знак за сериозност от страна на Техеран.
Той подчерта, че разговорите – както преки, така и непреки – напредват добре и водят до "много важни резултати".
Тръмп заяви също, че по време на конфликта е настъпила фактическа "смяна на режима" в Иран.
"Единият режим беше унищожен, всички са мъртви. Следващият е почти мъртъв", каза той, като добави, че в момента САЩ водят диалог със "съвсем различна група хора".
Тръмп съобщи снощи, че армията на САЩ изгражда "грамаден военен комплекс" под монументалната бална зала, която се строи по негово нареждане в Белия дом, предаде Франс прес (Agence France-Presse).
От Пакистан обявиха готовност да бъдат домакин на директни преговори между Вашингтон и Техеран "в следващите дни", след срещи с регионални лидери в Исламабад, насочени към деескалация.
Ескалация: Атаки в няколко държави
Иран е атакувал съоръжение за обезсоляване на вода и производство на електроенергия в Кувейт. Загинал е един работник – индийски гражданин, а щетите са значителни.
В същото време мисията на ЮНИФИЛ съобщи за загинал миротворец при взрив в Южен Ливан, както и за още един тежко ранен.
Министерството на отбраната на Саудитска Арабия обяви, че са прихванати пет балистични ракети, насочени към източната част на страната.
От началото на конфликта държавите от Персийския залив са подложени на регулярни ракетни и дрон атаки от страна на Иран.
Армията на Израел съобщи, че е засякла ракети, изстреляни от Иран, и е активирала противовъздушната си отбрана. Гражданите са призовани да се укрият.
Паралелно с това израелските сили нанасят удари по военна инфраструктура в Техеран.
Ядрени обекти и енергийни щети
Според Международната агенция за атомна енергия заводът за тежка вода в Хондаб е сериозно повреден след израелски удар и вече не функционира.
Израел определи обекта край Арак като ключов за производство на плутоний за ядрени оръжия.
Междувременно в Северен Иран и в Техеран са регистрирани прекъсвания на електрозахранването след атаките.
Парламентът на Израел одобри бюджета за 2026 г., който предвижда значително увеличение на военните разходи на фона на продължаващите конфликти.
Бюджетът възлиза на около 850 милиарда шекела (приблизително 270 млрд. долара) и бе приет с 62 гласа "за" срещу 55 "против".
Снимка: Reuters
Евакуация и в Севлиево, водата по улиците достигна 1,20 метра
Р. Осъм излезе от коритото си, заля пътя до Троянския манастир
Рецептата Dnes: Вкусно предястие с пушена сьомга
Приведоха прокурорския син Васил Михайлов в затвора
Ново лекарство срещу метастатичен колоректален рак влиза във фаза 3 на изпитване
Догмите в медицината, които ни костват здравето
Лаймска болест - как да се предпазим?
Форум, посветен на ХИВ и екзотичните инфекциозни болести, ще се проведе във Велинград
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка
Бъдещите колонисти на Марс ще могат да си принтират инструменти на място
НАСА изпрати първия имейл от най-мощния космически процесор в историята
Никола Цолов стартира от първа редица в Монреал
САЩ призоваха за незабавно спиране на войната в Украйна
Условията за туризъм в планините са лоши
Русия обяви Гари Каспаров за международно издирване
63-годишен мъж загина при пожар
Mercedes внедрява система за асистирано шофиране в някои градове в Германия
Германия увеличава своя фонд за суровини, за да ограничи зависимостта си от Китай
2026-та се превръща в най-важната година за Украйна в защитата ѝ срещу Русия
Пътят към Крим през окупираните територии е под огневия контрол на Украйна