Държавните ръководители на страните от Европейския съюз се събраха в Брюксел, за да обсъдят обстановката в Близкия изток и Украйна, енергийните цени и единния пазар в общността.
Орбан има само едно условие
Лидерите се опитват да убедят унгарския премиер Виктор Орбан да вдигне ветото върху предоставянето на 90 млрд. евро заем за Киев.
Унгарският премиер настоява Украйна да възобнови доставките на руски петрол по петролопровода "Дружба". Те, според Киев, са прекъснати след руски въздушен удар.
ЕС е готов да участва в проверка на обстоятелствата и да осигури финансиране за възстановяване на съоръжението, но Орбан влезе на срещата с позиция, която определи като "много проста".
"Чакаме петрол, всичко друго са приказки. Можем да подкрепим Украйна, когато си получим нефта, който е блокиран от украинците. Дотогава Унгария няма да подкрепи никакво решение в полза на Украйна", заяви премиерът на Унгария.
Макрон зове за спиране на боевете в Близкия изток
Френският президент Еманюел Макрон отново осъди ескалацията в Близкия изток, където са засегнати мощности за производство на енергийни суровини.
Той призова за "прекратяване" на боевете по време на мюсюлманския празник, който бележи края на Рамазана.
НАТО: Може да се разчита на България
Според българския служебен премиер Андрей Гюров, усилията трябва да са насочени към деескалация и прекратяване на военните действия.
"Позицията, която ние защитаваме от самото начало на служебното правителство, е, че България трябва да бъде на пълна скорост в Европа и всички позиции, които биха подкрепили силата на Съюза, ние ще подкрепим", изтъкна той.
Гюров се срещна с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в централата на Алианса.
"Искам да уверя, че България остава непоколебима в своите ангажименти към НАТО. Дори като служебно правителство нашата роля е да поддържаме посоката, да продължим изцяло да се придържаме към решенията на алианса", увери той.
Рюте каза, че може да се разчита на България, когато става дума за разходите за отбрана, подкрепата за Украйна, защитата на Източния фланг и региона на Черно море.
Терзиев: СО получи над 100 сигнала за паднали дървета и клони
Пет чаши кафе на ден намаляват риска от рак на черния дроб
31,01€ ще е най-ниската помощ за хора с ТЕЛК догодина, най-високата - 252,51€
Нормализира се обстановката в София след вчерашната буря СНИМКИ
Как да се справим със синдрома на неспокойните крака?
FDA одобри първия перорален карбапенем за лечение на усложнени инфекции на пикочните пътища
Протективни медикаменти при хронично бъбречно заболяване
Министерският съвет одобри бюджета на НЗОК за 2026 г. и прие отчетите на Kасата за 2025 г.
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия
Жълт код за интензивни валежи и гръмотевици в цялата страна
Един район във Варна е без вода днес
Без ток във Варна на 2 юли 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (2 юли)
Виц на деня - 2 юли
Петролът поевтинява още, през Ормузкия проток преминават повече петролни доставки*
Рисковете от САЩ и Китай очертават мрачно бъдеще за сектора на чиповете в Европа
Русия извършва системни атаки по бензиностанции в Украйна, отново масирано удари Киев
Европейският производител на танкове KNDS отлага планираното IPO