Орбан спира транзита за Украйна заради блокирания руски суров петрол

"Няма да допуснем Украйна в Европейския съюз", заяви премиерът на Унгария

06.03.2026 • 10:46 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Унгарският премиер Виктор Орбан обяви, че страната му ще спре транзитните доставки за Украйна, докато Киев блокира доставките на руски суров петрол по петролопровода "Дружба".

Снощи президентът на Украйна Володимир Зеленски посочи, че тръбопроводът "Дружба", по който Русия доставя петрол за Унгария и Словакия, ще бъде технически готов за въвеждане в експлоатация след месец и половина.

Орбан отново обвини Киев в изнудване и заяви, че Унгария ще използва всички средства, с които разполага, докато потоците от петрол не се възобновят.

"Спряхме износа на дизел за Украйна, все още поддържаме износа на електроенергия и ще спрем транзитните доставки през Унгария, които са важни за нея, докато не получим одобрението на Киев за доставките на петрол", подчерта унгарският лидер.

Орбан заяви също, че страната му няма да подкрепи присъединяването на Украйна към Европейския съюз.

"Няма да допуснем Украйна в Европейския съюз", отсече той, цитиран от БНР.

Изявлението на Орбан идва на фона на по-широки дискусии за разширяването на блока и интеграцията на източноевропейските страни. Позицията на Унгария може да повлияе на бъдещите решения на ЕС относно критериите за членство и геополитическите съюзи. 


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички