Смъртта на 86-годишния лидер Али Хаменей беше потвърдена от иранските държавни медии.
"След цял живот, изпълнен с непрестанна и неуморна борба, с възвишен и небесен дух като непоколебимата планина на ислямското настойничество, състрадателният баща на добротата и решителността, лидерът и имамът на мюсюлманите, Негово Преосвещенство аятолах Али Хаменей пое по пътя си и се присъедини към върховното небесно царство", каза водещият на Иранската държавна телевизия.
40-дневен траур в Иран
Хиляди се събраха в Техеран в памет на Хаменей, а Иран обяви 40 дни траур и седем официални почивни дни след смъртта на лидера. Не закъсняха и реакциите.
"Хаменей, един от най-злите хора в историята, е мъртъв. Това е справедливост не само за народа на Иран, но и за всички велики американци и хората от много страни по целия свят, които са били убити или осакатени от Хаменеи и неговата банда кръвожадни бандити", заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп в публикация в социалните мрежи.
"Той не успя да избегне нашите разузнавателни и високотехнологични системи за проследяване и, работейки в тясно сътрудничество с Израел, нямаше нищо, което той или другите лидери, които бяха убити заедно с него, да могат да направят. Това е най-голямата възможност за иранския народ да си върне страната", допълни той.
Изявлението на Нетаняху
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху разкри, че лидерът на Иран е бил убит при мощен удар по резиденцията му в Техеран.
"В продължение на три десетилетия и половина този тиранин разпространяваше тероризъм по целия свят, правеше собствения си народ нещастен и работеше постоянно и неуморно по програма за унищожаване на Израел. Този план вече го няма и има много признаци, че и този тиранин също го няма", коментира Нетаняху.
Нетаняху призова жителите на Иран да се обединят за историческа мисия и да свалят режима.
На този фон продължават военните действия и размяна на удари в Близкия изток.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: Reuters
Лихвите в България по кредитите все още са едни от най-ниските в Еврозоната
Захарова: Украйна трябва да изтегли войските си от Донбас, ако иска уреждане на конфликта
Обвиненият за катастрофата на АМ "Тракия" с три жертви, обжалва задържането си
Демерджиев: Създали сме организации по превенция на летните пожари
ВМА въведе AI навигация в урологията
Йога за начинаещи в София: какво да очаквате от първия урок
Биохимията, която стои в основата на заекването при децата
Пътувате в чужбина? Ето защо застраховката за пътуване е вашата невидима здравна мрежа
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе
В Австралия откриха най-бързия паяк в света, който може да настигне бягащ човек
„Извънземно оръжие“? Странен обект на снимка от Марс разпали дебати
Екзопланета с размерите на Нептун може да е оставила магнитен отпечатък върху своята звезда
Оливър Лангуа-Рос срещу Майлс Симсон: само един продължава напред
От днес влизат в сила новите цени на тока и парното
Разкриха кражба на мотор в Белослав
Община Варна раздава вода на хората в горещите дни
Хванаха за ден 41 шофьори с алкохол или наркотици
Nasdaq започва юли със спад, инвеститорите разпродават акции на производители на чипове*
Егерт: Историческата мярка на ЕС за стоманата ще запази 200 хил. работни места
Има ли яснота как ще се управлява Ормузкият проток занапред? - Част 1
КФН е сезирала прокуратурата заради опит на "ДаллБогг Живот и Здраве" да продава активи*