Над един милион украинци са без електричество, вода и отопление при минусови температури вследствие на непрекъснатите руски удари по енергийната инфраструктура.
Европейската комисия (ЕК) съобщи, че осигурява спешното изпращане на 447 аварийни генератора на стойност 3,7 млн. евро от стратегическите резерви на ЕС, за да бъде възстановено електрозахранването на болници, убежища и критични услуги.
Доставка и разпределение на генераторите
Генераторите – мобилизирани от стратегическите резерви rescEU, разположени в Полша – ще бъдат разпределени от Министерството за развитие на общностите и териториите на Украйна в сътрудничество с Украинския Червен кръст до най-засегнатите общности.
Тази мобилизация е насочена към посрещане на неотложни нужди и надгражда върху постоянната подкрепа на ЕС за енергийната устойчивост на Украйна.
От началото на пълномащабното руско нахлуване ЕС е изпратил близо 10 000 генератора в Украйна чрез Механизма за гражданска защита на ЕС (UCPM).
В навечерието на тази зима Комисията също така завърши преместването на цяла топлоелектрическа централа, дарена от Литва - най-голямата координирана логистична операция в историята на Механизма - с цел възстановяване на критичен капацитет в украинската електропреносна мрежа.
Позиция на Европейската комисия
Комисията решително осъжда атаките на Русия срещу критичната енергийна инфраструктура и хуманитарните щети, които те причиняват.
ЕС няма да позволи Русия да принуди Украйна да се подчини чрез студ и ще продължи да помага на украинците да преминат през тази зима.
Комисията е отпуснала над 1,2 млрд. евро за хуманитарна помощ с цел защита на цивилното население и е доставила над 160 000 тона помощ чрез UCPM от началото на руската инвазия.
Това включва твърди горива, отоплителни уреди, генератори и аварийни отоплителни пунктове.
В допълнение към хуманитарната помощ, на Украйна са предоставени най-малко 3 млрд. евро за енергийна сигурност.
В навечерието на тази зима Комисията мобилизира 927 млн. евро за спешни покупки на газ за Украйна, а капацитетът за износ на електроенергия от ЕС е на максимално ниво.
Снимка: Reuters
Йотова ще посети Трета авиобаза в Граф Игнатиево
Променят движението по магистрала "Тракия"
Бюджет и американски самолети в Безмер обсъждат в парламента
Днес горещо до 35°, следобед пак бури и градушки
Erythema infectiosum или пета болест – при кои деца е по-опасна?
Проучване свързва аутизма със замърсяването на въздуха и заможността
Какво е лечението на сифилиса?
Какво означава различният цвят на изпражненията при бебето?
Кърлежите могат да оцеляват при студ до -30°C
Сондата „Психея“ изпрати редки снимки на Марс по пътя си към най-скъпия астероид
Кога се очаква пикът на Ел Ниньо: Прогноза на климатолози
Астрономи откриха гигантски свлачища на Плутон: Могат да погребат цели градове
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Все повече българи се отказват от боята за коса у дома
Министърът на туризма отличи хотелите, включени в MICHELIN Guide Hotels
Магнитни бури връхлитат Земята до часове
Завърши вторият детски турнир по плажен футбол за Купите на БФС и Община Варна
Кризата в отношенията между САЩ и Иран помрачи настроенията на Wall Street
Теодор Борисов: Мондиал 2026 започна нова ера във футболната икономика
Индустрията настоява за ясно обозначена AI музика и видео
Анди Бърнам ще търси гъвкавост във фискалните правила на Великобритания