Премиерът на Япония Санае Такаичи разпусна долната камара на парламента в петък, с което проправи пътя за предсрочни избори на 8 февруари.
Ходът е опит да се възползва от популярността си и да помогне на управляващата партия да си върне позиции след сериозни загуби през последните години, предаде ABC News (Ей Би Си Нюз).
Решението обаче ще забави парламентарното одобрение на бюджета, насочен към стимулиране на затруднената икономика и овладяване на растящите цени.
Избрана през октомври за първата жена премиер в историята на Япония, Такаичи е на поста едва три месеца, но се радва на силна подкрепа – около 70% одобрение.
Скандали, опозиция и външен натиск
Либерално-демократическата партия на Такаичи може да срещне трудности заради поредица от скандали с корупция и минали връзки на партията с противоречивата "Църква на обединението".
Не е ясно обаче дали новият опозиционен алианс "Центристки реформаторски съюз" ще успее да привлече умерени избиратели, докато опозицията остава силно раздробена и не представлява сериозна заплаха за ЛДП.
Такаичи е изправена и пред нарастващо напрежение с Китай, след като направи про-тайвански изказвания. В същото време президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява Япония да увеличи разходите си за отбрана на фона на надпреварата за военно превъзходство между Вашингтон и Пекин в региона.
Начало на кампанията и атмосфера в парламента
Разпускането на 465-членната долна камара поставя началото на 12-дневна предизборна кампания, която официално започва във вторник.
Когато председателят на парламента Фукуширо Нукага обяви разпускането, депутатите станаха на крака, извикаха три пъти "бандзай" – "да живее" – и побързаха да напуснат залата, за да започнат подготовката си за кампанията.
Целта: парламентарно мнозинство
Планът на Такаичи за предсрочни избори цели да осигури стабилно управляващо мнозинство в долната камара – по-мощната от двете камари на японския парламент.
Засегнатата от скандали ЛДП и коалиционните ѝ партньори разполагат с крехко мнозинство след изборните загуби през 2024 г. Коалицията няма мнозинство в горната камара и разчита на подкрепа от опозиционни депутати, за да прокарва законодателната си програма.
Лидерите на опозицията разкритикуваха Такаичи, че забавя приемането на бюджет, необходим за финансиране на ключови икономически мерки.
Снимка: Reuters
ПВО-то около Москва заради парада дава възможности за украинските ракети с голям обсег
Времето утре: Слънце, но на места ще вали и гърми
Тръмп за Тед Търнър: Един от великите в историята на телевизията
В Ловеч измериха най-високата температура от началото на май
Защо да хапваме агнешко не само по празници?
Многоизмерни затруднения при афазия, връзка между афазия и интелект
Алергии след 40 - когато менопаузата и стресът „включат“ имунната система на пълни обороти
Хирургично лечение на рак на простатата - обзор на хирургичните техники
Доказаха теоретичната възможност за изпращане на съобщения в миналото
Откриха признаци на атмосфера около малък обект отвъд Нептун
Класическата теория за произхода на Луната е изправена пред нови противоречия
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Тъжна вест! Почина създателят на CNN
Военноморските сили във Варна отбелязаха Деня на храбростта (СНИМКИ)
Какво време ни очаква в четвъртък?
Един загина, а 12 са ранени във "войната" по пътищата у нас за дненонощие
Фериботът в Белослав спира временно работа заради ремонт
Клаузата на ЕС "един за всички, всички за един", от която зависи сигурността на региона
Dow Jones нараства с близо 560 пункта в началото на сесията в Ню Йорк*
SpaceX планира да инвестира най-малко 55 млрд. долара в завод за чипове в Тексас
Тръмп отново с ултиматум към Иран - или приема предложенията на САЩ, или борбардировки