Сваленият от власт президент на Венецуела Николас Мадуро и съпругата му Силия Флорес пледираха невинни пред съда в Ню Йорк.
Двамата отхвърлиха обвиненията в наркотероризъм, заговор за внос на наркотици и нелегално притежание на оръжия.
Мадуро счита себе си за президент
Пред съдебния състав Мадуро обяви, че все още счита себе си за президент.
Според Вашингтон проведената операция е била насочена към защита на американския народ от наркотероризма.
Докато американските представители поддържат позицията си, Венецуела се обърна към Обединените нации с апел за действия в защита на международното право.
Вашингтон: Операцията не е война
Посланикът на САЩ към ООН Майк Уолтц обясни, че операцията е била насочена срещу две конкретни лица – президента Николас Мадуро и неговата съпруга.
"За самия Мадуро смятаме, че е отговорен за директна атака над Съединените щати, за нелегитимното си управление и за натиска, който се оказва върху хората във Венецуела. Така че ние не сме обявили война на страната. Ние провеждаме операция, спрямо протокола, и арестувахме престъпник, който се изправя пред съда", каза Майк Уолтц.
Венецуела: Отвличане на президент е опасен прецедент
Венецуелският представител Самуел Монкада предупреди за последствията от операцията.
"Ако сега приемем отвличането на един президент, то това изпраща на света съобщение, че законът е опция и може да се преодолее и че грубата сила е единственият арбитър на международните отношения", заяви Монкада.
Слухове за сделка и реакцията на Доналд Тръмп
На фона на напрежението бяха разпространени информации за сключена сделка с длъжностно лице във Венецуела за отстраняването на президента.
Местната полиция издаде указ за издирване на лица, смятани за подпомогнали американската операция. Президентът на САЩ Доналд Тръмп отрече да е имало подобно споразумение.
"Това беше доста рискована операция. Истината е, че много хора искаха да сключат сделка, но ние решихме да го направим по този начин. И е добре, че нямаше фатални последици. Сега трябва да възстановим страната", каза Тръмп.
Следващото съдебно заседание по делото е насрочено за 17 март. Дотогава Мадуро и съпругата му ще останат в затвора в Ню Йорк.
ИПБ: Сметната палата потвърди провала на държавата в борбата с войната на пътя
Blackbriar идват в България през септември
Шойгу: Мрежата от военни биологични лаборатории на САЩ се разширява по целия свят
Нападения в района на Плиска, живеещите в района готвят граждански протест
Защо бебетата харесват ярки цветове?
Защо едни лекарства се приемат на гладно, а други след хранене?
Как липсата на сън саботира усилията във фитнеса?
Пътуване със самолет при запушен нос – как да избегнем болка в ушите?
Ръкопис за крал Артур и Светия Граал отива на търг за 2 милиона долара
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
Предупреждават туристите за бури в планините
Черно море започна лагера в Трявна с 23-ма футболисти
Дъжд и гръмотевици над Северозападна България
Продължава издаването на заповеди за събаряне на постройки в местността "Баба Алино"
Цените на петрола продължават да вървят надолу
България е първа в ЕС по ръст на продажбите на хибриди от началото на годината
Великобритания обмисля да задължи социалните мрежи да приоритизират надеждните новини
Южнокорейският индекс Kospi се срина с близо 10%
Micron и Anthropic сключиха споразумение за доставка на AI инфраструктура
преди 5 месеца
преди 5 месеца