Николас Мадуро може да бъде осъден на смърт, ако бъде признат за виновен по федерални обвинения за наркотрафик и други престъпления.
Лидерът на Венецуела беше арестуван в своя дворец в Каракас по време на смела акция на САЩ и в момента се намира в Metropolitan Detention Center в Бруклин, където очаква съдебното си изслушване.
Ако бъде признат за виновен, Мадуро вероятно ще прекара остатъка от живота си зад решетките или дори по-лошо.
Законодателство и смъртната присъда
Според федералния закон, обвиняем, признат за виновен в нарушение на Controlled Substances Act, може да бъде подложен на смъртна присъда, според Library of Congress.
Федералните престъпления, за които може да бъде наложена смъртна присъда, включват убийство, предателство, шпионаж и наркотични престъпления, които не включват убийство.
Въпреки това, смъртните присъди за наркопрестъпления са рядкост.
Повечето престъпления, за които се дава смъртна присъда, включват убийство. Повече обвиняеми получават смъртно наказание за убийство, отколкото за всички останали федерални престъпления, за които може да се наложи смъртна присъда.
Реакция на властите
В публикация в X в събота, главният прокурор на САЩ Пам Бонди заяви, че Мадуро и съпругата му Силия Флорес "скоро ще се изправят пред пълната строгост на американското правосъдие на американска земя в американски съдилища", но не уточни каква присъда ще поиска Министерството на правосъдието при евентуална присъда.
Операцията на президента на САЩ Доналд Тръмп във Венецуела предизвика сравнения с акцията от 1989 г. в Панама за залавянето на Мануел Нориега по заповед на президента Джордж Х. У. Буш, при която САЩ избраха затвор за Нориега, предаде NY Post.
Мадуро и други венецуелски лидери първоначално бяха обвинени през 2020 г. в наркотрафик, а федерално жури тази година добави нови обвинения към делото.
Новото обвинение включва Мадуро и още лица, като ги обвинява в наркотероризъм, заговор за внос на кокаин и две обвинения, свързани с притежание на картечници.
Мадуро е ескортиран с хеликоптер до съда в Манхатън. 92-годишният федерален съдия Алвин К. Хелърщайн, който беше номиниран и потвърден от президента Бил Клинтън през 1998 г., ще гледа делото.
Според информация на CNN, Хелърщайн е председателствал дела, произтичащи от терористичните атаки от 11 септември 2001 г., както и други въпроси, свързани с тероризма и сигурността на страната.
Има ли връзки между престъпния свят и президента на Сърбия Вучич?
Защо аншоата се превръща в глобален проблем
16-годишен се самоуби от вина, след като уби най-добрия си приятел без да иска
Откриха нов вид отровен паяк в Португалия: Опасен ли е за хората?
Министерският съвет одобри бюджета на НЗОК за 2026 г. и прие отчетите на Kасата за 2025 г.
Стартира спешна дарителска кампания за новородените в болница „Шейново“
Министерството на здравеопазването отпуска 240 нови стипендии за специализация в дефицитни медицински направления
ВМА въведе AI навигация в урологията
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе
В Австралия откриха най-бързия паяк в света, който може да настигне бягащ човек
Черно море и Локомотив (Горна Оряховица) завършиха 0:0
„Прогресивна България“ не увеличи обезщетението за майки, които искат да се върнат по-рано на работа
Във Варна затягат мерките срещу пожарите през лятото
Родители протестираха във Варна
Освободиха Кристиан Димитров след повече от 10 години начело на спорта във Варна
Европейските борси се оцветиха в червено заради притеснения за лихвите в САЩ
К. Караиванова: Предвидимостта на финансовата среда зависи от диалога между БНБ и банките
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в сесията в сряда
Meta планира облачен бизнес, за да продава изчислителна мощност за изкуствен интелект