Земеделските производители продължават протестите си по цялата пътна мрежа на страната, включително и на входните ѝ гранични пунктове.
Граничните пунктове при Евзони и Промахон са затворени за камиони. Всички останали превозни средства могат да преминават свободно през митническия пункт "Ники", информира кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.
Събралите се земеделски производители и животновъди и в трите района са насочени към днешната национална среща в Малгара, Солун.
Днес фермерите ще решат за по-нататъшната ескалация на блокадите. Какво ще се квалифицира като ескалация - дали затваряне на околовръстни и странични пътища след Богоявление, или протест с трактори и митинг в Атина - ще бъде решено на срещата.
Позицията на фермерските организации
Президентът на Обединената федерация на земеделските асоциации на Кардица, Костас Целас, заяви, че "тенденцията е към ескалация и нямаме друг избор, освен ако до неделя правителството не отговори конкретно на нашите искания - с поети ангажименти, а не с неясни предложения, и с готовност за диалог и управление на нашите мобилизации".
Правителството отговори чрез вицепремиера Костис Хадзидакис, който определи като неразбираем отказа от диалог от страна на някои агросиндикалисти.
"От 27-те искания на блокадите 16 вече са удовлетворени, а още 4 са във фаза на обработка", отбеляза той и добави, че "упоритостта на някои агросиндикалисти в поддържането на блокадите и отказът от диалог с министър-председателя и правителството са неразбираеми".
Ситуацията на граничните пунктове
Митническият пункт "Евзони" - основният граничен пункт между Гърция и Северна Македония - беше затворен за камиони до 22:00 часа снощи, като пътят и в двете посоки беше блокиран от 18:00 часа.
По-рано през деня фермери и животновъди проведоха шествие с трактори и селскостопанска техника в град Килкис, където изсипаха пшеница, памук и слама пред офиса на депутата Георгиос Георгантас - вицепрезидент на парламента.
Граничният пункт "Промахон" беше затворен вчера в 12:00 часа на обяд и остана затворен за камиони до полунощ.
Пътят към митническия пункт Ники ще остане отворен за всички превозни средства до днес, в очакване на решенията от третата национална среща на представители на около 50 фермерски и животновъдни блокади.
Снимка: Reuters
“Четири лапи” за любимците и жегата: Има риск от изгаряне и топлинен удар
Отхвърлиха майките да получават 100% обезщетение, ако се върнат по-рано на работа
Издирваното момиче от Варна може да е отвлечено от пастрока си
Съветите на дерматолога: как да предпазим кожата си през летните горещини
Защо да хапваме повече праскови през лятото?
Хамамелис и ползите от него за кожата
Как поднорменото тегло влияе на организма?
„Извънземно оръжие“? Странен обект на снимка от Марс разпали дебати
Екзопланета с размерите на Нептун може да е оставила магнитен отпечатък върху своята звезда
Германската RFA разработва ракета за многократна употреба, вдъхновена от Starship
Най-странният вулкан в света се крие в Антарктида, златото там прави нещо невиждано
Министерският съвет одобри проекта на Бюджет 2026
Над 94% от левовете вече са обменени в евро
Задържаха 29-годишен във Варна заради кражба на алкохол
Блъснаха пешеходка във варненско село
Спипаха шофьор на камион във Варненско с 2,59 промила
От 1 юли влизат в сила нови размери на пенсиите
Гълъб Донев обясни защо растат разходите в Бюджет 2026
Как бизнес центровете в София се адаптират към променящите се нужди на компаниите?
Инфлацията в еврозоната се забавя с по-рязък от очаквания темп