Федерални агенти арестуваха най-малко 81 души в Шарлът, Северна Каролина, този уикенд, съобщи старши командир в неделя. Това отбелязва рязко засилване на кампанията за масови депортации, водена от администрацията на Доналд Тръмп.
Грегъри Бовино, служител на Патрула на САЩ по границите, който е ръководил имиграционни акции в Лос Анджелис и Чикаго преди да пристигне в Шарлът тази седмица, публикува в социалните мрежи рано в неделя, че агентите са извършили арестите за около пет часа в събота, първия им работен ден в града.
Много от задържаните имали "значителна криминална и имиграционна история", пише Бовино.
Масови депортации като политика на Тръмп
Масовите депортации и стриктното прилагане на имиграционните закони са ключова част от вътрешната политика на президента Доналд Тръмп.
От встъпването си в длъжност през януари, федералните агенти са провеждали акции в предимно демократически управлявани градове, както и в по-консервативни селски райони.
Тези усилия предизвикаха масови протести, като гражданите често се изправят срещу имиграционните агенти при опитите им да задържат лица, подозирани, че пребивават незаконно в САЩ.
Групи за защита на имигрантските права и други организации обвиняват администрацията в незаконни арести на редови граждани, хванати в обхвата на акциите.
Реакция на губернатора на Северна Каролина
Демократът Джош Стайн, губернатор на Северна Каролина, заяви във видео в социалните мрежи в неделя вечер, че незаконните и насилствени престъпници трябва да бъдат депортирани.
"Виждаме маскирани, тежко въоръжени агенти в паравоенна униформа, каращи немаркирани коли, които насочват усилията си към американски граждани на базата на цвета на кожата им, расово профилират и арестуват случайни хора на паркинги и тротоари," каза Стайн.
"Следят градинари, които украсяват коледни елхи в чужди дворове. Влизат в църкви и магазини, за да арестуват хора. Това не ни прави по-безопасни. Това създава страх и разделя общността ни," допълни той.
Официални представители на DHS заявиха в събота, че акциите в Шарлът са реакция на отказа на местните власти да изпълнят почти 1 400 искания за задържане на имиграционните власти, предаде Reuters (Ройтерс).
Исканията са за задържане на заподозрени до 48 часа след изтичане на нормалния им период на освобождаване.
Корабът на Greenpeace пристига във Варна на 7 и 8 август
Адвокат Мартин Костов: Регистърът на личния фалит ще бъде публичен
Ремонт променя маршрути на столичния градски транспорт
ЕКИП: Българите са доплатили над 744 млн. лв. за лекарства през 2025 г.
Усеща ли нещо бебето по време на раждането?
Нов високотехнологичен скенер разширява диагностиката в УМБАЛ Бургас
Как да предотвратим изпотяването и лошата миризма през лятото
3 космически събития в един ден: Предвещават ли наистина края на света
НАСА показа уникална „огнена дъга“ в небето: Какво представлява?
Астрономи засякоха мистериозен сигнал от мъртва галактика
В очакване: На 5 август последната степен от използвана ракета Falcon 9 ще се сблъска с Луната
Тъжна вест! Почина журналистът и белетрист Димитър Шумналиев
МВнР: България категорично осъжда всички форми на антисемитизъм
Шефът на ТАСРУД: Работим по въпроса за плащане с карти в автобусите във Варна
Един район във Варна е без вода днес поради авария
Honda повишава прогнозата си с 30% заради слабата йена и силното търсене в САЩ
Бизнес активността в еврозоната се повиши до най-високото си ниво от осем месеца
В Силициевата долина се заражда вълна от недоволство срещу Anthropic
Отказът на две израелски банки може да срине икономиката на Западния бряг
преди 8 месеца