Русия иска Покровск на всяка цена - изпраща спецчасти и морски пехотинци

Все по-често се използват дронове със среден обсег

07.11.2025 • 09:09 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Русия иска Покровск на всяка цена - изпраща спецчасти и морски пехотинци
Русия иска Покровск на всяка цена - изпраща спецчасти и морски пехотинци

Руското Министерство на отбраната съобщи, че изпраща допълнителни резерви, включително специални части и морски пехотинци, към Покровск.

През миналото денонощие те са използвали лошото време и мъглата в региона, за да навлязат в града и са започнали да се събират на по-големи групи.

Ескалация на боевете в Покровското направление

На 5 ноември ВСУ съобщи за 100 директни бойни сблъсъка само в Покровското направление - свидетелство, че Русия хвърля всички сили за окупацията на града, пише DeepState.

Подобна интензивност на боевете не е регистрирана от май насам, когато имаше дни с по над 110 атаки.

Руските загуби и трудности при настъплението

Според украинския Център за отбранителни стратегии настъплението на руските части е затруднено от големите загуби през лятото.

Русия изпраща резерви, понякога и слабо подготвени, в Покровск, които използва, за да откриват защитните позиции на украинците. След това тези позиции се атакуват от специални руски части. Боевете са най-интензивни в северните райони на града.

Украински контраатаки и руски обстрел

Руски военни кореспонденти съобщават за контраатаки на украинските защитници и опити да се прекъсне украинската логистика. На масиран обстрел с авиационни бомби е подложено съседното на Покровск населено място Хришине.

Украински военни от разузнавателната бригада "Рубиж" коментират, че един от проблемите в Покровск е разнородният състав на силите, изпратени в града, което поражда трудности в комуникацията.

По време на визита в Покровското направление президентът Володимир Зеленски разговаря с представители на бригадата.

В своето вечерно обръщение за 1352-ия ден от пълномащабната война той обяви, че се увеличава финансирането на бригадите на първа линия и се работи за по-ефективни доставки на оръжие.

Дроновете променят бойното поле

Според Business Insider дроновете съществено променят бойното поле и за двете страни. Все по-често се използват дронове със среден обсег, предназначени първоначално за разузнаване, за нанасяне на удари в тила. Така "зоната на смъртта" се разширява на повече от 100 км.

След атаките на далекобойни дронове през тази седмица спряха работа петролният терминал в Туапсе, близката рафинерия на "Роснефт" и рафинерията на "Лукойл" във Волгоград, съобщи Ройтерс.

Терминалът в Черно море има капацитет от 17 млн. тона годишно, а рафинериите са сред ключовите за руския износ. Рафинерията във Волгоград е преработила близо 14 млн. тона петрол през 2024 г., което представлява около 5% от общото количество в Русия.

В нощта срещу 6 ноември беше ударено и летището в Донецк. Според ВСУ е унищожен склад за дронове и установки за изстрелването им.

Четете повече в investor.bg.

Очаквате ли финансова криза в България в следващите месеци?

Да. Заради държавната политика, Еврозоната и глобалните процеси.
77%
Не. Очаквам единствено леко поскъпване на стоките и услугите.
20%
Не мога да преценя.
3%
Общо 11001 гласа

Снимка: БГНЕС


Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички