Принц Уилям сподели, че разказва на децата си, че бъдещето им "ще бъде толкова светло, колкото и миналото", благодарение на учените, които работят за възстановяването на климата на планетата.
В ексклузивно интервю за CNN с Кристиан Аманпур, Уилям, който пътува до Бразилия преди климатичната конференция COP30, за да обяви финалистите за престижната си награда Earthshot Prize, каза, че младите хора трябва да видят "решения" за климата, за да им дадат надежда за бъдещето.
Климатичните промени през очите на Уилям
"Тревогата за климата е реална. Чувам за нея навсякъде, където отида, много от по-младото поколение казват: "Е, какъв вид планета ще наследим?", посочи принцът на събитие в Рио де Жанейро.
"По-младите поколения трябва да бъдат чути повече", подчерта той.
Уилям добави, че се радва, че може да каже на децата си – принц Джордж, 12 г., принцеса Шарлот, 10 г., и принц Луи, 7 г. – че се постига напредък в областта на климата, отчасти благодарение на част от работата, подкрепена от наградата Earthshot Prize.
"Особено за моите деца, знаейки, че планетата ще бъде в по-здравословно и по-добро състояние благодарение на брилянтните хора в тази зала, е нещо, което обичам да им казвам, когато си лягат: "Ще бъде страхотно. Вашето бъдеще ще бъде толкова светло, колкото и миналото", заяви той.
Наградата Earthshot и климатичната конференция COP30
Наградата Earthshot предоставя безвъзмездна помощ в размер на 1 милион лири (1,3 милиона долара) на петима победители, за да им помогне да финансират своите екологични проекти.
Сред финалистите тази година са компания, която е разработила филтър за микропластмаси, и компания, която е построила небостъргач от рециклирани материали. Победителят ще бъде обявен по-късно в сряда.
Докато е в Бразилия, принцът ще изнесе реч на COP30, която започва в понеделник в северния град Белем, в региона на Амазонка.
Трусовете в двореца заради Андрю
Присъствието му на конференцията означава, че наследникът на британския трон е изолиран от последствията от решението на баща му, крал Чарлз III, да лиши Андрю Маунтбатън Уиндзор от титлата му на принц - заради връзките му с осъдения сексуален престъпник Джефри Епстийн.
На въпрос за скорошната промяна в собственото му семейство, Уилям не отговори директно.
Той похвали наградата Earthshot Prize като положителен пример за промяна, като заяви, че иска да се обгражда "с хора, които искат да променят и да правят добро в света".
Очаквате ли финансова криза в България в следващите месеци?
Снимка: Reuters
6 ползи от пролетния детокс
Облачно и по-хладно време днес
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Времето във Варна на 17 май 2026
Честваме паметта на свети мъченик Николай Софийски и на Баташките новомъченици
Исторически успех: DARA спечели "Евровизия" с "Бангаранга"
Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Bangaranga, България! DARA спечели "Евровизия"!
Кадър на деня за 16 май
Мечтата на Унгария за еврозоната променя облика на пазарите на облигации в региона
Кои милиардери ще определят развоя на може би най-скъпите междинни избори в САЩ?