Потвърденият брой на загиналите от урагана "Мелиса" нарасна до 49, след като той опустоши северната част на Карибите и се ускори покрай Бермудските острови, пише Ройтерс (Reuters).
Хаити, което беше засегнато от дни на проливни дъждове, макар и не от центъра на бурята, съобщи за най-малко 30 загинали и 20 изчезнали.
В Пети-Гоав придошла река отне живота на 23 души, включително 10 деца, и повреди пътища, домове и земеделски площи.
Ямайка потвърди най-малко 19 загинали, докато усилията за търсене и спасяване продължават.
Бурята прекъсна електрозахранването на стотици хиляди хора, отнесе покриви на сгради и остави останки и отломки из цялата страна.
Военни сили бяха мобилизирани да помогнат.
"Мелиса" достигна сушата в югозападна Ямайка във вторник като ураган от категория 5 - най-силната буря, която някога е удряла директно острова - и се нареди на второ място по сила в Атлантическия океан, измерено по скоростта на вятъра.
Очакваните щети в региона се оценяват на между 48 и 52 милиарда долара.
В Куба 735 000 души бяха евакуирани преди бурята - няма съобщения за жертви, въпреки че са регистрирани значителни щети.
До късно в четвъртък "Мелиса" беше ураган от категория 2 западно от Бермудите, което доведе до превантивно затваряне на училища и фериботи.
В Ямайка над 130 пътища останаха блокирани, а повече от 70% от острова остана без електричество.
Започнаха да пристигат спасителни полети, а летищата и пристанищата в Кингстън се отваряха отново.
Жители на най-тежко засегнатите райони описаха как едва са се спасили от покачващите се води, докато недостигът на гориво и дългите закъснения при пътуванията затрудняваха западната част на страната.
Учени твърдят, че по-топлите океани водят до по-бързо засилващи се урагани. Карибските лидери отново призоваха за финансова подкрепа от държави с високи емисии, тъй като започва възстановяването.
Американски спасителни екипи бяха на път към Ямайка, а Вашингтон заяви готовност да изпрати помощ в Куба, където комуникациите остават прекъснати в повече от 200 общности.
Сашо Кадиев снима видео зад волана, полицията потропа с фиш
ЕС и Лондон наложиха санкции на Русия за кибер операции, ще има отговор
Макрон: Франция и Европа са готови да защитават свободата и с кръв, ако се наложи
Звезди се събират за спектакъл в Античния театър по повод 170 г. църквата "Света Марина"
Какво представляват миомите на матката?
Подсичане при бебетата и как да го предотвратим?
Хранителен режим при заболявания на щитовидната жлеза
Как да съхраняваме лекарствата у дома – правила, за които може да не подозирате
ЕКА ще търси следи от древен живот в глинени находища на Марс
Разкриха мистерията с масовата смърт на морски обитатели в Австралия
Учени предлагат иновативен метод за защита на космически кораби от слънчеви изригвания
Японската стратегия „Ноетра“ до 2040 г.: 10 млн. робота в 18 индустрии
България и Германия ще се сътрудничат в сферата на образованието и науката
Гоненият от доброволци мъж във Величково се оказал местен жител с психически проблеми
Мъж и жена отвлякоха младо момиче, карали го да проституира
За 3 г.: Внесли сме над 108 000 работници от трети страни
Организират посещение на японски туроператори в България
ЕС окончателно одобри новите права на пътниците във въздушния транспорт
АИИБ: Събитията BEGE и EEGS 2026 ще се проведат по план, България остава домът на изложението
Мегабанката MUFJ измести Toyota, за да се превърне в най-ценната компания в Япония
Печалбата на „Ай Ти Еф Груп“ расте с 49% към края на юни