Циклонът "Монта" наближава източния бряг на Индия.
Щатите Андхра Прадеш и Одиша предприеха спешни мерки – масови евакуации, затваряне на училища и разполагане на екипи за реакция при бедствия преди очакваното преминаване на бурята във вторник вечер.
Одиша обяви осем "червени зони"
Одиша е обявила осем южни района – Малкангири, Корапут, Раягада, Гаджапати, Ганджам, Кандхамал, Калаханди и Набарнгпур – за високорискови.
Министърът на приходите и управлението при бедствия Суреш Пуджари заяви, че щатът е провел извънредни прегледи на готовността и е активирал убежищата и центровете за помощ.
"Основните стоки са складирани, а бременните жени се прехвърлят в здравни центрове. Осигуряваме непрекъснато електрозахранване, вода и медицински доставки", каза Пуджари.
Наблюдение и подготовка за засилване на бурята
Според властите "Монта" се очаква да се засили още повече, докато се приближава към сушата. "Прилагаме внимателен и поетапен подход, тъй като траекторията на бурята се променя," каза главният инженер Чандра Секхар Падхи.
Директорът на метеорологичната служба в Бхубанешвар, Манорама Моханти, предупреди рибарите да не влизат в морето от 26 октомври нататък.
"Всички служби са на 24-часово дежурство. Подготвени сме за всякакъв сценарий", добави министърът на Одиша - Кришна Чандра Махапатра.
Жители са преместени в центрове за помощ
Пет района – Какинада, Ийст Годавари, Конасима, Елуру и Уест Годавари – са поставени в състояние на висока готовност.
Над 6 000 жители от 34 крайбрежни села са преместени в центрове за помощ, а 428 бъдещи майки са настанени в болници. Училищата остават затворени до 31 октомври, а риболовните дейности са временно спрени.
"Приоритизираме хората в зони, изложени на риск от наводнения и нестабилни конструкции", заяви служител от Уест Годавари.
Енергийните и телекомуникационните услуги са в режим на готовност, а екипи на NDRF и SDRF са разположени в уязвимите райони, предаде Economic Times.
Индийската метеорологична служба (IMD) съобщи, че "Монта", която вече е придобила статут на циклонална буря, вероятно ще достигне сушата между Мачилипатнам и Калингапатнам с ветрове до 110 км/ч и силни до проливни валежи.
Снимка: БГНЕС
Градска реалност: Градинки-паркинги, разбити улици, занемарени централни части
Отмениха бедственото положение в област Габрово
Утре жега до 34 градуса, на юг ще вали и гърми
Прокуратурата с подробности за прокурорския син Васил Михайлов
Некрозооспермия – кога неподвижните сперматозоиди губят жизнеспособност?
Хората искат да помагат при инциденти, но робуват на опасни митове, показва проучване на Съюза на парамедиците
Предстои семинар в подкрепа на хората, страдащи от алкохолна зависимост
Причини за задържане на вода в краката и как да се справим по естествен начин
Китайски учени създадоха туптящо сърце в епруветка: Може да замени пейсмейкърите
Астробиолози предлагат използването на AI в търсенето на извънземен живот
Гъби могат да превърнат лунната почва в плодородна земя
Как Хеопсовата пирамида устоява на земетресения в продължение на хилядолетия?
Очакват завръщането на ветроходеца Павлин Надворни на Морска гара - Варна утре
До 100 хил. евро за гараж в центъра на Варна броят купувачите
Делфинариум Варна с безплатни представления на 31 май и 1 юни за Деня на детето
Нови американски удари в Иран, Техеран обяви, че ще отвърне
Акция в местност край Варна разкри мащабно незаконно строителство върху 100 дка
Wall Street отваря с ръст на фона на надеждите за споразумение между САЩ и Иран*
За 5 години България е получила 53% от средствата по Плана за възстановяване
Новият председател на Фед е обречен да се разграничи от предизборното си послание
БНБ промени наредбата за капиталовите буфери