Русия е готова да си сътрудничи "с отворени обятия" с всички страни, които желаят да изграждат отношения на равноправна и взаимноуважителна основа, но не и под диктовка. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров.
Изявлението бе направено в интервю за документален филм, посветен на 80-годишнината на руския режисьор и носител на "Оскар" Никита Михалков, предаде ТАСС.
Критика към Запада и отношението към руските спортисти
Министърът използва случая, за да коментира отношението на Запада към Русия и нейните граждани, като даде пример с ограниченията за руските спортисти на международни състезания.
"Унизително е, когато Западът ни казва: "Добре, можете да участвате, но без знаме, без химн". И все пак аз разбирам онези спортисти, които участват и продължават да побеждават – те го правят достойно. Това не е тяхна вина", посочи Лавров.
Тези думи идват на фона на продължаващите ограничения от страна на международните спортни организации, които допускат руските атлети под неутрален статут след инвазията в Украйна.
Лавров подчерта, че Русия трябва да се стреми към пълна самодостатъчност в най-важните за сигурността и икономическото ѝ оцеляване области - отбраната, технологиите и хранителната сигурност.
"В областите, които са жизненоважни за поддържането на страната - сигурност, технологии, храни - трябва да сме самостоятелни или да търсим партньори, които не са заразени с "болестта на Запада": навика да живеят за сметка на другите и да принуждават всички да се подчиняват", заяви министърът.
Този коментар отразява дългосрочната руска политика на икономическа и технологична изолация от западните държави, особено след санкциите, наложени след 2022 г.
Партньорства извън Западния свят
Руският външен министър подчерта, че Москва вече има реални и надеждни партньори извън западната орбита.
Сред тях той посочи Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) и групата БРИКС, които според него споделят принципите на суверенитет, равноправие и взаимно уважение.
Организации като ШОС и БРИКС се разглеждат от Кремъл като алтернатива на ЕС и НАТО. В последните години Русия, заедно с Китай, Индия, Иран и други държави, засили влиянието на тези обединения, представяйки ги като основа за "нов многополюсен свят".
Нова външнополитическа доктрина в Русия
Изявлението на Лавров идва в контекста на засилените дипломатически усилия на Москва за укрепване на връзките с Азия, Африка и Латинска Америка.
Русия активно се стреми да намали зависимостта си от Запада, като разширява икономическите си и енергийни отношения с държави като Китай, Индия, Саудитска Арабия и Южна Африка.
Така, според Кремъл, се изгражда "нов световен ред", основан на многополюсност, където западните сили вече няма да доминират.
Снимка: Reuters
Защо Перу отхвърли американските Abrams и германските танкове Leopard 2
Моден триумф: Кралица Летисия блесна с ослепителна червена рокля
ИПБ: Сънната апнея да бъде призната като риск за пътната безопасност
Как кварталът, в който живеем, влияе върху съня?
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Китай се утвърждава като световен лидер в производството на хуманоидни роботи
Кашалотите са най-шумните животни на планетата
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
Близо наполовина са намлели кражбите с взлом в ЕС за последното десетилетие
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
Капиталовите разходи на SpaceX притесняват инвеститорите
AMD подобрява резултатите, но прогнозата за третото тримесечие разочарова инвеститорите
САЩ са изстреляли много от ракетите си и могат да останат "без карти" след войната в Иран
Dow Jones и S&P 500 достигнаха нови рекордни стойности
преди 9 месеца