Нападателят срещу синагогата в Манчестър е със сирийски произход, бил с колан с експлозив

Инцидентът е обявен за терористичен акт

03.10.2025 • 07:51 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Нападателят срещу синагогата в Манчестър е със сирийски произход, бил с колан с експлозив
Нападателят срещу синагогата в Манчестър е със сирийски произход, бил с колан с експлозив

35-годишният британски гражданин със сирийски произход Джихад Ал-Шамие е извършителят на нападението в синагогата Heaton Park Hebrew Congregation в северен Манчестър в четвъртък сутринта. Той вряза с автомобил в хора пред синагогата и след това нападна минувачи с нож.

Нападателят беше застрелян на място от полицията.

В резултат на атаката двама души загинаха, а трима бяха ранени – един намушкан, един ударен от автомобила и трети, който пострада вероятно при опита на полицията да спре нападателя.

Инцидентът е обявен за терористичен акт, съобщи BBC (Би Би Си)

Нападателят носел подозрително устройство, приличащо на колан с експлозив.

Премиерът Кийр Стармър осъди нападението и обяви засилено полицейско присъствие около синагогите в цялата страна. Кметът на Лондон, Садик Хан, също обеща "висок полицейски контрол" около синагогите в столицата.

Евакуация навреме

Главният равин на Обединеното кралство Ефраим Мирвис нарече атаката "трагичен резултат от непрекъснатата вълна на омраза към евреите".

Очевидци разказват, че равин Даниел Уокър, който ръководил службата по време на нападението, останал спокоен и успял да евакуира хората безопасно. Благодарение на бързата реакция на полицията, охраната и равина, нападателят не е успял да влезе вътре в синагогата.

Градоначалникът на Манчестър Анди Бърнам изрази съболезнования на семействата на загиналите и на ранените и подчерта, че общността няма да бъде оставена без защита.

А полицията в Манчестър арестува двама мъже на около 30 години и жена на около 60 години по подозрение за извършване, подготовка и подбуждане към терористични актове във връзка с нападението в синагогата. Тримата задържани остават в ареста, докато продължава разследването на инцидента.

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички